Interpretacje podatkowe, rok 2022, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, data dodania: 22.06.2022

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.558.2021.2.SG

w zakresie ustalenia, czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęcie płatności za usługę w formie kryptowaluty (np. USDT) traktowane będzie jak zapłata w towarze (transakcja barterowa) oraz w jaki sposób należy ustalić wartość oraz moment powstania przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem płatności w formie kryptowaluty na gruncie ww. ustawy oraz w jaki sposób należy ustalić wartość przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z wymianą na walutę tradycyjną kryptowalut otrzymanych jako zapłata za fakturę

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 listopada 2021 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia,czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęcie płatności za usługę w formie kryptowaluty (np. USDT) traktowane będzie jak zapłata w towarze (transakcja barterowa) oraz w jaki sposób należy ustalić wartość oraz moment powstania przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem płatności w formie kryptowaluty na gruncie ww. ustawy oraz w jaki sposób należy ustalić wartość przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z wymianą na walutę tradycyjną kryptowalut otrzymanych jako zapłata za fakturę.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 9 lutego 2022 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP w tym samym dniu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej również: "Spółka"). Spółka zajmować się będzie działalnością związaną głównie z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), tworząc oprogramowanie dla firm z całego świata. Wnioskodawca planuje umożliwić swoim klientom płatność z tytułu świadczonych usług i dostarczanych towarów za pomocą walut wirtualnych, m.in. USDT (dalej również: "kryptowaluty"), co jest standardem na wielu zagranicznych rynkach. Płatność dokonywana będzie na podstawie faktury, która wystawiona będzie w walucie euro lub w innej klasycznej walucie. W uwagach będzie natomiast uwzględniona opcja zapłaty w kryptowalucie (np. USDT) wraz z kursem (np. USDT/euro) z dnia wystawienia faktury na rzecz klienta. Klient będzie dokonywał przelewu kryptowaluty na portfel Spółki. Po otrzymaniu od klienta kryptowaluty, będącej równowartością kwoty podanej na fakturze w euro lub w innej walucie tradycyjnej, Spółka dokona wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną we własnym zakresie albo dokona przelewu tej waluty wirtualnej na rzecz zewnętrznego kantoru kryptowalut. Kantor dokona na rzecz Spółki przelewu równowartości kryptowaluty w klasycznej walucie (np. euro) według kursu podanego na fakturze po potrąceniu prowizji - w przypadku gdy wszystkie ww. czynności przeprowadzone zostaną jednego dnia - tj. wystawienie faktury, płatność w kryptowalucie, wymiana kryprowaluty w kantorze. Wnioskodawca będzie zmierzał do niezwłocznej wymiany kryptowalut na klasyczne waluty, przy czym z przyczyn organizacyjnych może to w niektórych przypadkach potrwać łącznie kilka dni. Jeśli wszystkie powyższe czynności - od wystawienia faktury, poprzez przelew kryptowalut na rzecz Spółki oraz wymianę kryptowalut na walutę tradycyjną - zostaną dokonane w ciągu tego samego dnia, to nie dojdzie do zmian pomiędzy kursem kryptowaluty podanym na fakturze wystawionej przez Spółkę a rzeczywistym kursem, według którego Spółka dokona wymiany kryptowaluty we własnym zakresie lub za pośrednictwem kantoru. W przypadku gdy czynności nie zostaną przeprowadzone jednego dnia, kurs kryptowaluty może się różnić in minus albo in plus w stosunku do kursu przyjętego na fakturze.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 9 lutego 2022 r. Wnioskodawca wskazał, że Spółka nie prowadzi działalności, o której mowa w art. 2 ust 1 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2021 r. poz. 1132 ze zm.). Jak wskazywano w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku z 17 listopada 2021 r. Spółka zajmować się będzie działalnością związaną głównie z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), tworząc oprogramowanie dla firm z całego świata.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że krąg podmiotów zagranicznych, z którymi Spółka będzie zawierać transakcje regulowane za pomocą kryptowalut jest zmienny. Niejednokrotnie będzie to tylko jednorazowa współpraca, nigdy więcej nie kontynuowana.

Spółka planuje rozwój m.in. na rynku Stanów Zjednoczonych, a jednym z podmiotów, z którymi pragnie nawiązać współpracę w przyszłości jest: (…). Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że nie będzie zawierać transakcji wyłącznie z podmiotami zagranicznymi. Kontrahentami Spółki będą bowiem również podmioty mające siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zdaniem Wnioskodawcy element transgraniczny w sprawie niniejszej nie wpływa jednak w żaden sposób na przedstawione we wniosku wątpliwości dotyczące opodatkowania transakcji podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pytania

1.Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęcie płatności za usługę w formie kryptowaluty (np. USDT) traktowane będzie jak zapłata w towarze (transakcja barterowa)?

2.W jaki sposób należy ustalić wartość oraz moment powstania przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem płatności w formie kryptowaluty na gruncie ustawy o CIT?

3.W jaki sposób należy ustalić wartość przychodu, a także rozliczyć koszty uzyskania przychodu w związku z wymianą na walutę tradycyjną kryptowalut otrzymanych jako zapłata za fakturę?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: "ustawa o CIT"), przyjęcie płatności za usługę w formie kryptowaluty (np. USDT) traktowane będzie jak zapłata w towarze (transakcja barterowa).

Należy zauważyć, że waluty wirtualne nie stanowią prawnego środka płatniczego. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2020 r. poz. 2027 ze zm.), znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2021 r. poz. 1132 ze zm.), w art. 2 ust. 2 pkt 26 zawiera definicję negatywną waluty wirtualnej. Zgodnie z tym przepisem, przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a)prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej;

b)międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące;

c)pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych;

d)instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

e)wekslem lub czekiem - oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że kryptowaluty nie stanowią w Polsce prawnego środka płatniczego, a także nie funkcjonują jako instrument rynku pieniężnego. Jednocześnie waluty wirtualne zaliczane są przez organy skarbowe do kategorii praw majątkowych. Wskazano tak m.in. w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2019 r., Znak: 0111-KDIB4.4010.328.2019.1.ASZ, interpretacji z 9 marca 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.2.2018.1.AG lub w interpretacji z 10 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.86.2018.3.KK.

Umowa barterowa natomiast polega na tym, że zapłata za towar czy usługę następuje nie w formie pieniężnej, lecz w formie innego towaru i usługi. Umowa taka należy do umów wzajemnych, a więc cechuje się ekwiwalentnością (równowartością) świadczeń. Nie ma żadnych przeszkód, aby przedmiotem barteru były również dobra niematerialne. Tym samym, barter jest formą zbycia jednej rzeczy (w tym prawa majątkowego), a w zamian nabyciem własności drugiej rzeczy. Istotą jest zatem zamiana dóbr (tak m.in.: interpretacja indywidualna z 25 kwietnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.33.2018.1.AZE).

Odnosząc powyższe rozważania do realiów sprawy niniejszej, nie sposób nie zauważyć, że Wnioskodawca otrzymując kryptowaluty za wykonane usługi przeprowadzać będzie w rzeczywistości transakcję barterową. Stanowisko to jest uznane powszechnie przez organy skarbowe, m.in. w interpretacji indywidualnej z 16 listopada 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.476.2018.2.AG: "Zatem także w przypadku, gdy w dokonywanej transakcji nie występuje element tradycyjnej waluty, a jedynie zamiana towaru bądź usługi na kryptowalutę - po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód podatkowy (...)".

W związku z powyższym stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym otrzymanie wynagrodzenia w kryptowalucie dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powinno być rozliczone jako transakcja barterowa, jest prawidłowe.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z otrzymaniem waluty wirtualnej w zamian za wykonaną usługę, w dacie wykonania usługi przez Wnioskodawcę, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury, powstanie po jego stronie przychód z działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, wartość otrzymanego przychodu stanowić będzie wartość określona na fakturze i wyrażona w walucie tradycyjnej, będąca równowartością otrzymanych kryptowalut, natomiast koszty uzyskania tego przychodu stanowić będą wydatki poniesione na wytworzenie usług, które zostaną wykonane na rzecz kontrahenta w ramach umowy barteru.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W przypadku płatności kryptowalutami za wykonaną usługę należy uznać, że przychód powstanie nie w dniu, w którym doszło do zapłaty ("przelania" kryptowalut), ale w dniu wykonania usługi lub też wydania rzeczy, nie później niż dzień wystawienia faktury (tak np.: interpretacja indywidualna z 10 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.86.2018.3.KK). W przypadku umowy barterowej przychodem jest wartość należnych świadczeń wzajemnych (wartość świadczonych usług lub przekazanych towarów) określona w umowie. Jeśli w umowie nie ustalono ceny (wartości), to wartość należy określić według wartości rynkowej (art. 14 ust. 1 ustawy o CIT).

W przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym wartość przedstawiona na fakturze, wyrażona w walucie tradycyjnej (np. w euro) stanowi równowartość wynagrodzenia za wykonaną usługę ustaloną przez strony umowy, które uregulowane zostanie poprzez przelew kryptowalut na rzecz Wnioskodawcy. To właśnie ta kwota, wynikajaca z umowy stron, stanowi wartość świadczonej na rzecz kontrahenta usługi, a jednocześnie stanowić będzie przychód w związku z otrzymaniem płatności w formie kryptowalut, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

W przypadku Wnioskodawcy będą to wszelkie koszty, które poniósł on w związku z wykonaniem usługi programistycznej na rzecz kontrahenta, od którego otrzymał w zamian kryptowaluty o określonej wartości.

Ad 3

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wymianą na walutę tradycyjną (np. euro) kryptowalut otrzymanych jako wynagrodzenie za wykonaną usługę, powstanie przychód z zysków kapitałowych o wartości otrzymanych środków pieniężnych, natomiast koszty uzyskania przychodów stanowić będzie wartość wykonanej na rzecz tego kontrahenta usługi, wskazana na fakturze oraz ewentualne prowizje i opłaty kantoru.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f ustawy o CIT, do przychodów z zysków kapitałowych zalicza się również przychody z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Przepis art. 15 ust. 11 ustawy o CIT stanowi z kolei, że kosztami uzyskania przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f ustawy o CIT, są udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany walut wirtualnych itp.).

W zdarzeniu przyszłym opisanym na wstępie przez Wnioskodawcę, otrzymane z tytułu wykonanej usługi kryptowaluty zostaną wymienione następnie (najczęściej jeszcze tego samego dnia) samodzielnie przez Spółkę lub w zewnętrznym kantorze kryptowalut na euro lub inną walutę tradycyjną. Wnioskodawca dokona zatem zbycia otrzymanych uprzednio w ramach barteru kryptowalut, co skutkować będzie zgodnie z powyższymi przepisami powstaniem przychodu z zysków kapitałowych. Przychód odpowiadać będzie środkom otrzymanym z kantoru lub giełdy kryptowalut w zamian za kryptowaluty. Jako koszt tak uzyskanego przychodu należy uznać koszty poniesione na nabycie kryptowalut. W przypadku Wnioskodawcy, kosztem będzie wartość uzyskanych od kontrahenta walut wirtualnych w dacie ich otrzymania, równa wartości wykonanej usługi, za którą dokonano barterowej zapłaty. Wnioskodawca otrzymała bowiem w wyniku transakcji barterowej prawo majątkowe jakim są waluty wirtualne o określonej wartości, a następnie zbywa to prawo majątkowe, otrzymując w zamian środki wyrażone już w prawnym środku płatniczym. Jeśli do wszystkich czynności dojdzie jednego dnia, to wówczas wszystkie ww. wartości będą sobie równe - wartość usługi sprzedanej klientowi (wyrażona np. w euro), wartość kryptowaluty uzyskanej w zamian w ramach płatności barterowej od klienta, wartość przychodu w euro otrzymanego od kantoru (minus prowizje i inne opłaty) albo bez pośrednictwa kantoru (np. na giełdzie kryptowalut), wartość kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia kryptowaluty. Taki przebieg zdarzeń będzie skutkował brakiem dochodu z zysków kapitałowych. Powyższe jest w pełni zgodne z istotą podatku dochodowego, który polega na opodatkowaniu dochodu. W sytuacji, w której Wnioskodawa uzyska płatność za swoje usługi w kryptowalucie, którą niezwłocznie wymieni na tradycyjną walutę, nie uzyska ona żadnego dochodu z transakcji na kryptowalucie, a cały jej dochód jest dochodem z działalności gospodarczej - z tytułu sprzedaży oprogramowania. Inaczej rzecz by się miała, gdyby Wnioskodawca zatrzymał przez dłuższy czas uzyskaną barterowo kryptowalutę i sprzedała ją z zyskiem - wówczas oprócz pierwotnego dochodu z działalności gospodarczej, uzyskałaby również dochód ze zbycia kryptowaluty - o ile jej kurs wzrósłby od czasu otrzymania płatności barterowej. W takim przypadku dochodem z zysków kapitałowych byłaby różnica pomiędzy otrzymaną kwotą waluty tradycyjnej, a wartością kryptowaluty w dacie wystawienia faktury za sprzedane oprogramowanie (czyli kwotą wskazaną na fakturze, jako wartość sprzedanej usługi). Do kosztów uzyskania przychodu w każdym przypadku Wnioskodawca zaliczy również koszty prowizji i innych opłat na rzecz kantoru, związanych z wymianą kryptowaluty na walutę tradycyjną.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Należy zaznaczyć, biorąc pod uwagę stwierdzenie zawarte we wniosku: "transakcje regulowane za pomocą kryptowalut jest zmienny. Niejednokrotnie będzie to tylko jednorazowa współpraca, nigdy więcej nie kontynuowana. Spółka planuje rozwój m.in. na rynku Stanów Zjednoczonych, a jednym z podmiotów, z którymi pragnie nawiązać współpracę w przyszłości jest: (…)", przy wydaniu powyższej interpretacji, organ podatkowy odniósł się tylko do podmiotu zagranicznego wskazanego we wniosku oraz do podmiotów polskich.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku

z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako "PPSA").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK