Rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje od 19 marca 2025 r. prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Jest to uprawnienie jednorazowe. Z tego urlopu rodzic dziecka będący pracownikiem może skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Podstawą do udzielenia urlopu uzupełniającego jest wniosek uprawnionego pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Za okres urlop uzupełniającego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Poza pracownikami do zasiłku za uzupełniający urlop macierzyński mają prawo osoby ubezpieczone w zakresie ubezpieczenia chorobowego, jak przedsiębiorcy czy zleceniobiorcy.
Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego skorzysta pracownica albo pracownik - ojciec wychowujący dziecko. Zasadniczo tylko jedna z tych osób będzie mogła ubiegać się o ten urlop. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy np. osoba uprawniona legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będzie przebywać w szpitalu, dojdzie do śmierci osoby korzystającej z urlopu uzupełniającego czy porzucenia dziecka. Wówczas z urlopu uzupełniającego, w zależności od okoliczności, będzie mógł korzystać pracownik - inny członek najbliższej rodziny lub ubezpieczony - inny członek najbliższej rodziny.
Uzupełniający urlop macierzyński przysługuje też pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza lub przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Tabela 1. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Termin urodzenia dziecka lub waga dziecka* | Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego** |
przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g | 1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie |
po ukończeniu 28 tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g | 1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie |
po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie | 1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia do upływu 8 tygodnia po porodzie
|
*W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
** Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8 albo 15 tygodnia po porodzie podlegają sumowaniu a niepełny tydzień należy zaokrąglić w górę do pełnego tygodnia.
Przykład
Załóżmy, że pracownica urodziła dziecko 20 marca 2025 r. przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży. Od dnia urodzenia i przez 14 kolejnych tygodni dziecko przebywało w szpitalu. Urlop macierzyński pracownica rozpoczęła od dnia urodzenia dziecka. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni pracownica (lub pracownik wychowujący dziecko) może skorzystać z 14 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany na wniosek osoby uprawnionej. Należy go złożyć pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Wniosek powinien zawierać też informację o terminie zakończenia urlopu macierzyńskiego. Złożenie przez pracownika wniosku we wskazanej formie i z zachowaniem terminu powoduje, że pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Do wniosku osoba uprawniona dołącza zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko, o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
• przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
• po ukończeniu 28 tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
• po ukończeniu 37 tygodnia ciąży.
Jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji zasiłkowej z 31 stycznia 2025 r., do udzielenia tego urlopu niezbędne będą:
• oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego,
• zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS,
• wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem,
• prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilnoprawna zawarta między rodziną zastępczą a starostą albo kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo ZUS oraz dokument potwierdzający wiek dziecka - w przypadku gdy o uzupełniający urlop macierzyński pracownik występuje na dzieci przyjęte na wychowanie lub przysposobione.
Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego osobie uprawnionej przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Ustala się go na zasadach wskazanych w ustawie zasiłkowej. Nie ma w tym zakresie przepisów różnicujących wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop uzupełniający w zależności od terminu złożenia wniosku o ten urlop. W większości przypadków podstawa wymiaru zasiłku będzie taka sama, jaka została ustalona dla zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach urlopu macierzyńskiego w przypadku dzieci przyjętych na wychowanie lub przysposobionych).
Przykład
Załóżmy, że Maria K. od 1 kwietnia 2025 r. przez 5 tygodni korzysta z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Przed urlopem macierzyńskim przez 4 miesiące pobierała zasiłek chorobowy. Zgodnie z postanowieniami regulacji wewnętrznych podstawa wymiaru zasiłku zarówno chorobowego, jak i macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego jest ustalana w ten sam sposób. A zatem taką samą podstawę należy przyjąć dla zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Pracownicy, którzy 19 marca 2025 r. są uprawnieni do korzystania lub korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku omawiany urlop jest udzielany jednorazowo na wniosek osoby uprawnionej najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Dotyczy to również ubezpieczonych innych niż pracownicy pobierających w tym dniu zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku wniosek o zasiłek za okres urlopu uzupełniającego też powinien zostać złożony najpóźniej w ostatnim dniu korzystania z zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego lub na warunkach tego urlopu.
Przykład
Julia C. ma prawo do urlopu macierzyńskiego, który zakończy się 31 marca 2025 r. Dziecko urodziła w 32 tygodniu ciąży i przez 6 tygodni wymagało ono hospitalizacji. Pracownicy przysługuje uzupełniający urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni. O udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego Julia C. może wnioskować do pracodawcy do 31 marca 2025 r.
Podstawa prawna
art. 1802 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2023 poz. 1465; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1965
art. 31 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1871
art. 26-27 ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2024 r. poz. 1871
Alicja Kozłowska
specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 880), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody.
W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony.
Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.
Więcej informacji o zamieszczanych plikach cookie, możliwości zmiany ustawień prywatności oraz polityce przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności Grupy INFOR PL i Polityce Cookies Grupy INFOR PL