Monitor Księgowego 3/2025, data dodania: 20.02.2025

Od 19 marca 2025 r. rodzice wcześniaków mogą korzystać z urlopu uzupełniającego

Rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje od 19 marca 2025 r. prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Jest to uprawnienie jednorazowe. Z tego urlopu rodzic dziecka będący pracownikiem może skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Podstawą do udzielenia urlopu uzupełniającego jest wniosek uprawnionego pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Za okres urlop uzupełniającego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Poza pracownikami do zasiłku za uzupełniający urlop macierzyński mają prawo osoby ubezpieczone w zakresie ubezpieczenia chorobowego, jak przedsiębiorcy czy zleceniobiorcy.

Osoby uprawnione do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego skorzysta pracownica albo pracownik - ojciec wychowujący dziecko. Zasadniczo tylko jedna z tych osób będzie mogła ubiegać się o ten urlop. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy np. osoba uprawniona legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będzie przebywać w szpitalu, dojdzie do śmierci osoby korzystającej z urlopu uzupełniającego czy porzucenia dziecka. Wówczas z urlopu uzupełniającego, w zależności od okoliczności, będzie mógł korzystać pracownik - inny członek najbliższej rodziny lub ubezpieczony - inny członek najbliższej rodziny.

Uzupełniający urlop macierzyński przysługuje też pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza lub przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Tabela 1. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Termin urodzenia dziecka lub waga dziecka*

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego**

przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g

1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie

po ukończeniu 28 tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g

1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie

po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie

1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia do upływu 8 tygodnia po porodzie

 

*W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.

** Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8 albo 15 tygodnia po porodzie podlegają sumowaniu a niepełny tydzień należy zaokrąglić w górę do pełnego tygodnia.

Przykład

Załóżmy, że pracownica urodziła dziecko 20 marca 2025 r. przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży. Od dnia urodzenia i przez 14 kolejnych tygodni dziecko przebywało w szpitalu. Urlop macierzyński pracownica rozpoczęła od dnia urodzenia dziecka. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni pracownica (lub pracownik wychowujący dziecko) może skorzystać z 14 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Dokumenty niezbędne do udzielenia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany na wniosek osoby uprawnionej. Należy go złożyć pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Wniosek powinien zawierać też informację o terminie zakończenia urlopu macierzyńskiego. Złożenie przez pracownika wniosku we wskazanej formie i z zachowaniem terminu powoduje, że pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Do wniosku osoba uprawniona dołącza zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko, o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:

• przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,

• po ukończeniu 28 tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,

• po ukończeniu 37 tygodnia ciąży.

Jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji zasiłkowej z 31 stycznia 2025 r., do udzielenia tego urlopu niezbędne będą:

• oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego,

• zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS,

• wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem,

• prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilnoprawna zawarta między rodziną zastępczą a starostą albo kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo ZUS oraz dokument potwierdzający wiek dziecka - w przypadku gdy o uzupełniający urlop macierzyński pracownik występuje na dzieci przyjęte na wychowanie lub przysposobione.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego osobie uprawnionej przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Ustala się go na zasadach wskazanych w ustawie zasiłkowej. Nie ma w tym zakresie przepisów różnicujących wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop uzupełniający w zależności od terminu złożenia wniosku o ten urlop. W większości przypadków podstawa wymiaru zasiłku będzie taka sama, jaka została ustalona dla zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach urlopu macierzyńskiego w przypadku dzieci przyjętych na wychowanie lub przysposobionych).

Przykład

Załóżmy, że Maria K. od 1 kwietnia 2025 r. przez 5 tygodni korzysta z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Przed urlopem macierzyńskim przez 4 miesiące pobierała zasiłek chorobowy. Zgodnie z postanowieniami regulacji wewnętrznych podstawa wymiaru zasiłku zarówno chorobowego, jak i macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego jest ustalana w ten sam sposób. A zatem taką samą podstawę należy przyjąć dla zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Okres przejściowy przy ustalaniu prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Pracownicy, którzy 19 marca 2025 r. są uprawnieni do korzystania lub korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku omawiany urlop jest udzielany jednorazowo na wniosek osoby uprawnionej najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dotyczy to również ubezpieczonych innych niż pracownicy pobierających w tym dniu zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku wniosek o zasiłek za okres urlopu uzupełniającego też powinien zostać złożony najpóźniej w ostatnim dniu korzystania z zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego lub na warunkach tego urlopu.

Przykład

Julia C. ma prawo do urlopu macierzyńskiego, który zakończy się 31 marca 2025 r. Dziecko urodziła w 32 tygodniu ciąży i przez 6 tygodni wymagało ono hospitalizacji. Pracownicy przysługuje uzupełniający urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni. O udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego Julia C. może wnioskować do pracodawcy do 31 marca 2025 r.

Alicja Kozłowska

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK