Czerwiec to miesiąc w którym następuje - co do zasady - zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Moment zatwierdzenia sprawozdania finansowego jest punktem wyjścia do ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych, podziału wyniku, a następnie złożenia sprawozdania finansowego do KRS lub Szefa KAS. W niniejszym materiale przedstawiamy sześć wybranych problemów związanych z tymi procesami.
Jednostki, których rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym, muszą przestrzegać terminów wynikających z ustawy o rachunkowości. Jednym z kluczowych terminów jest termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego, który w ustawie o rachunkowości definiowany jest jako "nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego". Termin ten wyznacza kolejne obowiązki księgowe. W celu ich uporządkowania przedstawiamy je w tabeli w odniesieniu do jednostek sporządzających sprawozdania finansowe za rok 2023.
Lp. | Termin | Czynność /obowiązek księgowy | Podstawa prawna |
1. | Nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 30 czerwca 2024 r.
Co istotne, ustawa o rachunkowości odmiennie do uregulowań podatkowych nie "przesuwa" terminów na następny dzień roboczy, gdy wypadają one w dni wolne. 30 czerwca 2024 r. to niedziela. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego musi się odbyć zatem najpóźniej w tym dniu. | Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego poprzedza (jeśli taki obowiązek istnieje):
| art. 53 ust. 1 uor |
2. | Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2023 r. | Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto za 2023 r.
Co istotne:
| art. 53 ust. 3 i 4 uor |
3. | W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 r. | Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2023 r. | art. 12 ust. 4 i 5 uor |
4. | W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 r | Złożenie sprawozdania finansowego za 2023 r. w KRS
(dotyczy podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej) | art. 69 uor |
5. | W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 r. | Złożenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Szefowi KAS
(dotyczy podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego, którzy nie są podmiotowo zwolnieni z podatku oraz nie składają rocznego sprawozdania finansowego w KRS na podstawie odrębnych przepisów) | art. 27 ust. 2 uor |
6. | W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 r. | Złożenie sprawozdania finansowego za 2023 r. do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (dotyczy jednostek, które nie figurują w KRS, a ich sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez firmę audytorską; jeśli jednostka nie jest objęta wpisem do KRS i jej sprawozdanie finansowe nie podlegało obowiązkowemu badaniu, lecz zostało zbadane dobrowolnie, to nie ma ona obowiązku składania tego sprawozdania do ogłoszenia) | art. 70 uor |
Problem
Jakie kary przewiduje prawo za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie "nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego" wskazywanym w ustawie o rachunkowości? Karze tej podlega kierownik jednostki czy organ zatwierdzający?
Rada
Ustawa o rachunkowości dopuszcza niezachowanie terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Tym samym nie przewiduje żadnych kar ani dla kierownika jednostki, ani dla organu zatwierdzającego za niedotrzymanie tego terminu.
Uzasadnienie
Ustawa o rachunkowości nie przewiduje żadnych kar ani dla kierownika jednostki, ani dla organu zatwierdzającego za niedotrzymanie terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Wynika to niejako ze struktury odpowiedzialności w systemie prawa bilansowego. Należy bowiem mieć na uwadze fakt, że:
Ustawa o rachunkowości niejako przewidziała takie sytuacje skutkujące niezatwierdzeniem sprawozdania finansowego w ustawowym terminie. W art. 69 ust. 2 ustawy o rachunkowości wskazuje się, że:
Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.
Taki zapis wprost oznacza, ze ustawa o rachunkowości "godzi" się na to, by sprawozdania finansowe nie były zatwierdzane w terminie. Brak zatwierdzenia sprawozdania skutkuje jednak tym, że - zgodnie z art. 53 ust. 3 i 4 uor - jednostka nie może dokonać podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto (a tym samym m.in. wypłaty dywidend).
Podstawa prawna
art. 53 ust. 1, art. 53 ust. 3-4, art. 69 ust. 2, art. 77, art. 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619
Problem
W ustawie o rachunkowości nie wskazuje się, by sporządzone przez zarząd sprawozdanie z działalności musiało być zatwierdzone przez wspólników spółki. Czy zatem sprawozdanie takie musi być zatwierdzane?
Rada
Obowiązek zatwierdzenia sprawozdania z działalności w przypadku spółek kapitałowych wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Uzasadnienie
Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 49 ust. 1 uor), że:
W przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, a także tych spółek jawnych i komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, oraz w przypadku specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych, kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki.
Niestety ustawa o rachunkowości nie wspomina o tym, by sprawozdanie z działalności musiało być zatwierdzane przez organ zatwierdzający danej jednostki (jak to ma miejsce w przypadku sprawozdania finansowego). Obowiązek taki jednak istnieje. W przypadku spółek kapitałowych nakłada go Kodeks spółek handlowych. Wskazuje się w nim, że przedmiotem obrad:
Podstawa prawna
art. 49 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619
art. 146 § 1, art. 231 § 2, art. 30082, art. 395 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 18; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 96
Problem
Czy uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wymaga ujęcia w księgach rachunkowych?
Rada
Decyzja właścicieli o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego skutkuje przeksięgowaniem zysku lub straty z konta wynik finansowy na konto rozliczenia wyniku finansowego.
Uzasadnienie
Uchwała o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego wymaga przeksięgowania wyniku finansowego z konta 86 "Wynik finansowy" na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Zapis ten następuje w księgach rachunkowych pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, dla którego uzyskano ten wynik finansowy.
Wn konto 86 "Wynik finansowy"
Ma konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce "Zysk netto za 2023 r.")
2. PK - przeksięgowanie straty za poprzedni rok
Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce "Strata netto za 2023 r.")
Ma konto 86 "Wynik finansowy"
Kwota wyniku finansowego za poprzedni rok pozostaje na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" do momentu podjęcia decyzji/uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty.
Przykład
Spółka z o.o. zatwierdziła 28 czerwca 2024 r. sprawozdanie finansowe za rok 2023, z którego wynika strata w wysokości 30 000 zł. Właściciele (wspólnicy) podjęli uchwałę o pokryciu straty z kapitału zapasowego stworzonego wcześniej z wypracowanego w 2022 r. zysku. Wysokość kapitału zapasowego wynosi 80 000 zł.
Ewidencja w księgach rachunkowych roku 2024:
Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce "Strata netto za 2023 r.") 30 000 zł
Ma konto 86 "Wynik finansowy" 30 000 zł
2. PK - pokrycie straty kapitałem zapasowym utworzonym z wcześniej wypracowanego zysku
Wn konto 81-1 "Kapitał zapasowy" 30 000 zł
Ma konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce "Strata netto za 2023 r.") 30 000 zł
Podstawa prawna
art. 64 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619
Problem
Czy odpis uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i uchwały o podziale zysku można przekazać do KRS w formie skanu dokumentów sporządzonych na papierze i podpisanych odręcznie?
Rada
Zarówno uchwała (lub postanowienie) o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, jak i uchwała o podziale zysku bądź pokryciu strat nie muszą być sporządzane w postaci elektronicznej. Do KRS można dołączyć je w formie skanu.
Uzasadnienie
Zasadą jest, że sprawozdanie finansowe składane do KRS musi być przygotowane w postaci elektronicznej, czyli być:
Pozostałe dokumenty finansowe, składane do KRS wraz ze sprawozdaniem finansowym, nie mają narzuconego formatu, ale dla większości obowiązkowa jest postać elektroniczna. Zatem w postaci elektronicznej (w formie pliku, który można zapisać i odczytać za pomocą programu komputerowego, np. w postaci pliku tekstowego, pliku graficznego lub mieszanego i podpisać elektronicznie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym) powinno być przygotowane:
Pozostałe obowiązkowe dokumenty nie muszą być przygotowywane w postaci elektronicznej. Tym samym:
mogą być dołączane do zgłoszenia w KRS w postaci skanów tych dokumentów sporządzonych na papierze i podpisanych odręcznie (nie elektronicznie).
Podstawa prawna
art. 49 ust. 1, art. 69 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619
Problem
Czy w przypadku zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki po ustawowym terminie (6 miesięcy po dniu bilansowym) należy ponownie złożyć je w KRS pomimo tego, że sprawozdanie te nie różni się niczym od wcześniej złożonego w KRS?
Rada
Ustawa o rachunkowości bezpośrednio wskazuje na obowiązek złożenia do KRS zatwierdzonego sprawozdania finansowego w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia niezależnie od tego, czy złożone wcześniej niezatwierdzone sprawozdanie finansowe zostało zmodyfikowane czy nie.
Uzasadnienie
Ustawa o rachunkowości w art. 69 ust. 2 wskazuje, że:
Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1 (od redakcji: tj. wraz ze sprawozdaniem z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości - także sprawozdaniem z działalności).
Taki zapis oznacza, że niezależnie od tego, czy sprawozdanie finansowe zostało zmodyfikowane czy nie, musi być ponownie złożone do KRS. Decydującym czynnikiem jest nadanie mu statusu "zatwierdzonego".
Podstawa prawna
art. 49 ust. 1, art. 69 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619
Problem
W 2023 r. zarejestrowana została spółka w KRS. Z różnych względów nie prowadziła ona jednak żadnych działań gospodarczych (nie uzyskiwała przychodów ani nie generowała kosztów). Czy jest ona zobowiązana do złożenia sprawozdania finansowego do KRS?
Rada
Tak. Ustawa o rachunkowości nie przewiduje bowiem wyjątków w kwestii składania do KRS sprawozdania finansowego.
Uzasadnienie
Ustawa o rachunkowości nie przewiduje wyjątków w zakresie składania we właściwym rejestrze sądowym rocznych sprawozdań finansowych (por. art. 69 ust. 1 uor). Tym samym spółka z o.o., pomimo że de facto nie prowadziła działalności, ma obowiązek w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego złożyć w KRS zarówno roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 - także sprawozdanie z działalności.
Wyjątkiem jest sytuacja zawieszenia działalności. Wówczas spółka na podstawie art. 12 ust. 3b ustawy o rachunkowości ma możliwość odstąpienia od zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec roku obrotowego (ale po spełnieniu odpowiednich warunków). Oznacza to zwolnienie ze sporządzania sprawozdania finansowego, jego badania oraz składania do KRS. Szerzej problematyka zawieszenia działalności: patrz Temat na czasie w niniejszym numerze "MONITORA księgowego" (6/2024) "Zawieszenie działalności gospodarczej - problemy prawne, podatkowe i składkowe oraz ewidencja".
Podstawa prawna
art. 12 ust. 3b, art. 49 ust. 1, art. 69 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619
Paweł Muż
ekonomista, redaktor "MONITORA księgowego"
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 883), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody.
W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony.
Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.
Więcej informacji o zamieszczanych plikach cookie, możliwości zmiany ustawień prywatności oraz polityce przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności Grupy INFOR PL i Polityce Cookies Grupy INFOR PL