Monitor Księgowego 1/2025, data dodania: 19.12.2024

Czy z odliczeniem VAT trzeba czekać do zakończenia inwestycji

PROBLEM

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Budujemy halę produkcyjną. Jest to związane z działalnością opodatkowaną VAT. Czy odliczenia podatku mogę dokonać na bieżąco, czy dopiero po zakończeniu inwestycji?

RADA

Jak wynika z treści pytania, wybudowanie hali będzie związane z prowadzoną działalnością opodatkowaną, zatem przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Odliczeń można dokonywać na bieżąco. Podatnik nie musi czekać do zakończenia inwestycji.

UZASADNIENIE

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Jak wynika z treści pytania, wybudowanie hali będzie związane z prowadzoną działalnością opodatkowaną. 

Zasada niezwłocznego odliczenia

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Wyraża się ona w tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Również organy podatkowe potwierdzają powyższą zasadę, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 maja 2023 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.231.2023.1.PRM), w której możemy przeczytać:

MF W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych. Przy czym należy podkreślić, że faktura stanowi podstawę dla nabywcy towaru lub usługi do odliczenia podatku naliczonego, bowiem z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy wynika, że podatkiem naliczonym jest kwota podatku wynikająca z faktury.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Nie ma zatem przeszkód, aby dokonać odliczenia już na etapie trwania inwestycji. Nie trzeba czekać do czasu jej zakończenia i np. rozpoczęcia amortyzacji.

Przy dokonywaniu odliczenia od poniesionych wydatków należy posługiwać się ogólnymi zasadami odliczania VAT naliczonego. 

Moment odliczenia podatku VAT

Według ogólnej zasady, zapisanej w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Istotne jest przy tym to, że ustawodawca zastrzegł, iż odliczenie nie może być dokonane wcześniej niż w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc/kwartał), w którym podatnik otrzymał fakturę.

Zatem o terminie odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej od kontrahenta krajowego, który opodatkował swoją sprzedaż, decydują trzy parametry: 

  • powstał obowiązek podatkowy w stosunku do nabywanych towarów i usług,

  • doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,

  • podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej transakcję.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie (w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od danej czynności i podatnik otrzymał fakturę dokumentującą zakup), to może odliczyć VAT naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie - w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Podsumowując, nie ma przeszkód, aby dokonali Państwo odliczenia VAT już na etapie inwestycji. 

 

 

POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 maja 2023 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.231.2023.1.PRM)

 

Rafał Styczyński

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK