Monitor Księgowego 11/2024, data dodania: 18.10.2024

Podatnik ma prawo do korekty, także gdy zakończy działalność - zmiana interpretacji

Status danego podmiotu jako podatnika, który zamierza skorzystać z prawa do dokonania korekty uprzednio zadeklarowanego zobowiązania podatkowego, należy ustalać według momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie czasu składania korekty deklaracji. Takie stanowisko zajął Szef KAS, uchylając interpretację indywidualną, w której Dyrektor KIS odmówił podatnikowi prawa do dokonania korekty należnego VAT z tego powodu, że na dzień złożenia korekty został on wykreślony z rejestru podatników VAT.

Jak stwierdził Szef KAS:

MF

Użycie wykładni systemowej wewnętrznej i zewnętrznej, w tym prokonstytucyjnej art. 81b Ordynacji podatkowej prowadzi do konkluzji, że skoro organ podatkowy ma możliwość określenia byłemu podatnikowi przed upływem terminu przedawnienia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego i tym samym doprowadzenia do właściwego wykonania obowiązku podatkowego, to tak samo podmiot, który nie jest już podatnikiem VAT, powinien mieć prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji na podstawie art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej.

Szef KAS zauważył również, że takie samo stanowisko przyjmują również sądy administracyjne, czego przykładem są wyroki NSA z 27 listopada 2012 r., sygn. akt I FSK 1529/12, z 6 marca 2019 r., sygn. akt I FSK 209/17, oraz z 19 stycznia 2023 r., sygn. akt I FSK 1908/19.

Prawo podatnika do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, wynikające z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej, może być przez niego realizowane do momentu przedawnienia tego zobowiązania. Okoliczność zmiany statusu podatnika nie ma znaczenia dla realizacji prawa do dokonania korekty deklaracji złożonej za okres, gdy dany podmiot był podatnikiem VAT, gdyż status należy ustalać według momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie czasu składania korekty deklaracji.

Oznacza to fakt zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i wykreślenia z rejestru podatników VAT czynnych, nie powoduje utraty statusu podmiotu uprawnionego do składania deklaracji podatkowych i ich korekt.

Od redakcji 

Stanowisko Szefa KAS jest jednoznaczne. Można i należy je rozumieć uniwersalnie jako regułę ogólną, która ma zastosowanie do wszelkich korekt, niezależnie od rodzaju podatku. Rzecz wydaje się oczywista, ale sam fakt wydania interpretacji indywidualnej odmawiającej podatnikowi prawa do korekty wskazuje, że problem nadal istnieje. Stanowisko Szefa KAS przytoczone w zmienionej interpretacji jest więc ważnym dla podatników argumentem. Można się na nie powołać w przypadku ewentualnego sporu o prawo do korekty podatku po zakończeniu działalności. 

Źródło: 

zmiana interpretacji indywidualnej wydana 30 września 2024 r. przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (sygn. DOP8.8013.2.2024) - opubl. na www.mf.gov.pl 

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK