PROBLEM
Zatrudniliśmy pracownicę na umowę na zastępstwo za inną pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym. Pracownica ta jednak się nie sprawdza i chcielibyśmy jej wypowiedzieć umowę o pracę. Czy musimy podać w tym wypowiedzeniu przyczynę zwolnienia? Jaki okres wypowiedzenia zastosować, jeżeli pracownica pracuje u nas od 11 lipca 2023 r.?
RADA
Umowa o pracę na zastępstwo jest rodzajem umowy o pracę na czas określony. Dlatego wypowiadając taką umowę, muszą Państwo podać przyczynę zwolnienia. Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracownica pracuje u Państwa co najmniej 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia potrwa 1 miesiąc.
UZASADNIENIE
Umowa na zastępstwo (a precyzyjniej - umowa o pracę zawarta na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy) jest rodzajem umowy o pracę na czas określony. Okres, na jaki zawiera się umowę na zastępstwo, jest wyznaczony czasem usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Umowa ta co do zasady zakończy się w dniu powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Może jednak zostać rozwiązana wcześniej, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia (czyli w tzw. trybie dyscyplinarnym).
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo. Do rozwiązania umowy na zastępstwo i obliczenia okresu wypowiedzenia należy zastosować analogicznie te zasady, które dotyczą zakończenia umowy o pracę na czas określony.
Zatem umowa na zastępstwo może zostać rozwiązana np. poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). W oświadczeniu tym należy wskazać przyczynę wypowiedzenia. Taki obowiązek istnieje od 26 kwietnia 2023 r. Został wprowadzony w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy dostosowującej jego przepisy do tzw. dyrektywy work-life balance.
Przyczyna musi być na tyle istotna, że uzasadnia zakończenie stosunku pracy. Musi być prawdziwa - podanie nieprawdziwej przyczyny jest równoznaczne z jej niepodaniem, a więc wadliwością rozwiązania umowy o pracę.
Pracodawca powinien wskazać przyczynę w sposób jasny, czytelny dla pracownika.
Wszelkie wadliwości oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę, w tym związane ze wskazaną przyczyną wypowiedzenia umowy, mogą doprowadzić do uznania przed sądem pracy takiego wypowiedzenia za bezzasadne lub bezskuteczne.
Konsultacja wypowiedzenia ze związkami zawodowymi. Co istotne, o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas określony (czyli także umowy na zastępstwo) pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Taka regulacja również obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r.
Zakładowa organizacja związkowa może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić pracodawcy umotywowane zastrzeżenia, jeśli uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione. Pracodawca rozpatruje stanowisko związku (o ile zostało złożone), a następnie podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Zatem jeszcze przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia umowy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić z zakładową organizacją związkową konsultację dotyczącą zwolnienia pracownika. Odnosi się to również do pracowników zatrudnionych na umowę na zastępstwo.
Ważne
Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić z organizacją związkową konsultację zamiaru wypowiedzenia umowy na zastępstwo.
Stanowisko organizacji związkowej nie jest wiążące. Nawet jeśli związki zawodowe wypowiedzą się negatywnie co do zasadności zakończenia stosunku pracy, to i tak pracodawca może zwolnić pracownika.
Konsultacja związkowa jest wyłączona, jeśli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa oraz gdy pracownik nie jest jej członkiem oraz nie jest reprezentowany przez żaden z działających w danym zakładzie pracy związków zawodowych.
Przykład
U pracodawcy działa organizacja związkowa, której członkiem jest pracownik zatrudniony na zastępstwo. Pracodawca chce zwolnić tego pracownika. Zwrócił się więc do organizacji związkowej o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Jednak już kolejnego dnia wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy. Jest to działanie niezgodne z prawem, ponieważ pracodawca nie dopełnił formalności związanych z konsultacją z zakładową organizacją związkową. Zadziałał w czasie, w którym jeszcze nie upłynął termin na zajęcie stanowiska przez organizację związkową.
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo. Długość okresu wypowiedzenia umowy na zastępstwo jest uzależniona od faktycznego okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
Tabela. Okresy wypowiedzenia umowy na zastępstwo
Długość zatrudnienia | Okres wypowiedzenia |
pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy | 2 tygodnie |
pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy | 1 miesiąc |
pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata | 3 miesiące |
Okres zatrudnienia u danego pracodawcy to okres liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że dla długości okresu wypowiedzenia ma znaczenie okres zatrudnienia w dniu zakończenia okresu wypowiedzenia, a nie w dniu złożenia oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę. Okres wypowiedzenia jest również okresem zatrudnienia, wliczanym do stażu pracy.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 maja 1999 r. (I PKN 34/99, OSNP 2000/14/544), który stwierdził, że:
SN
(…) o długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 KP) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy, liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 KP).
Przykład
Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę 30 grudnia 2023 r. W dniu złożenia oświadczenia zakładowy staż pracy pracownika wynosił 2 lata i 11 miesięcy. To sugerowałoby, że okres wypowiedzenia wyniesienie 1 miesiąc. Jednak w okresie tego wypowiedzenia staż pracownika przekroczy 3 lata, co powoduje, że właściwy jest 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa zatem powinna rozwiązać się 31 marca 2024 r.
Jeśli umowa o pracę z Państwa pracownicą została zawarta 11 lipca 2023 r., to z dniem 11 stycznia 2024 r. pracownica będzie zatrudniona co najmniej 6 miesięcy. Od tego dnia będzie jej przysługiwał okres wypowiedzenia wynoszący 1 miesiąc.
Podstawa prawna
art. 25 § 1, art. 251 § 4 pkt 1, art. 30 § 1 i § 4, art. 32 § 1 i § 2, art. 36 § 1, art. 38 § 1-2, § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465
POWOŁANE ORZECZENIA SĄDÓW:
wyrok SN z 11 maja 1999 r. (I PKN 34/99, OSNP 2000/14/544)
Alicja Kociemba
adwokat, mediator, posiada kilkuletnie doświadczenie procesowe w sprawach karnych, cywilnych, pracowniczych oraz dyscyplinarnych, a także zajmuje się praktycznymi aspektami prawa ochrony zdrowia