/, data dodania: 22.02.2024

Jakie stawki stosować, ustalając wynagrodzenie za nadgodziny

Zatrudniamy pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy, zgodnie z umowami o pracę, są wynagradzani stawkami godzinowymi. Czy ustalając tym pracownikom wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatki za godziny nadliczbowe powinniśmy brać pod uwagę stawkę godzinową wynikającą z umowy o pracę, czy stawkę godzinową wynikającą z minimalnego wynagrodzenia? Pytanie dotyczy pracowników, których stawka godzinowa wynikająca z umowy o pracę jest niższa od stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie muszą być obliczane z uwzględnieniem stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie określonym w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Jednak przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
  • dodatku za staż pracy;
  • dodatku za szczególne warunki pracy.

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika może być określone w stawce miesięcznej lub godzinowej. W tym drugim przypadku wynagrodzenie za dany miesiąc pracy oblicza się jako iloczyn ustalonej stawki i liczby godzin przepracowanych w tym miesiącu.

Jeśli poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownik nie ma innych składników wliczanych do miesięcznego wynagrodzenia w celu przyrównania go do poziomu minimalnej pensji, a z uwagi na rozkład czasu pracy wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Natomiast jeśli poza wynagrodzeniem zasadniczym, które nie musi odpowiadać stawce miesięcznej minimalnej ani stawce wynikającej z minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu pracownik otrzymuje jeszcze inne składniki "wliczalne" to należy wszystkie te składniki zsumować i przyrównać do poziomu wynagrodzenia minimalnego.

O ile od początku wynagrodzenie pracownika jest ukształtowane prawidłowo tzn. w taki sposób, że przy przepracowaniu pełnego miesiąca może on osiągnąć przynajmniej wynagrodzenie odpowiadające stawce minimalnej, to zarówno wynagrodzenie normalne, jak i dodatek pieniężny za godziny nadliczbowe można ustalić z wynagrodzenia zasadniczego pracownika, nie podnosząc go do stawki wynikającej z minimum w przypadku wynagrodzenia godzinowego.

Kodeks pracy, w dziale dotyczącym pracy nadliczbowej, nie stanowi, że normalne wynagrodzenie/dodatek nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Wynagrodzenie minimalne pracownik musi osiągnąć za pracę w normatywnym czasie pracy.

Izabela Nowacka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK