PROBLEM
Podatnik wystawił fakturę podając niewłaściwego nabywcę. W tym samym miesiącu wystawił fakturę na prawidłowego odbiorcę, zapominając o konieczności skorygowania błędnej faktury. Zrobił to dopiero pół roku później wystawiając fakturę "do zera". Czy faktura korygująca powinna być ujęta w dacie wystawienia błędnej faktury pierwotnej, czy w dacie wystawienia faktury korygującej?
RADA
Skoro przepisy ustawy VAT przewidują możliwość wystawienia faktury korygującej na okoliczność stwierdzenia jakichkolwiek pomyłek w fakturze pierwotnej i skoro w przepisach tej ustawy nie ustanowiono zakazu wystawienia korekty w przypadku, w którym pierwotna faktura byłą wystawiona pomyłkowo dla innego podmiotu, niż rzeczywisty nabywca towarów lub usług, to w takim przypadku podatnik ma prawo wystawić fakturę korygującą "do zera". Skutki tej korekty należy odnieść do momentu wystawienia faktury korygującej, ponieważ podatek wykazany w pierwotnej fakturze należało rozliczyć w okresie, w którym była ona wystawiona.
UZASADNIENIE
Faktury co do zasady są wystawianie przez podatników czynnych tylko wówczas, kiedy to podmioty te działają w charakterze takiego podatnika dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi. Tylko bowiem wtedy z tytułu tych czynności powstaje obowiązek podatkowy, który należy udokumentować fakturą.
W kontekście powyższego powiedzieć trzeba, że szczególnym przypadkiem skutków prawnych z tytułu wystawienia faktury są okoliczności, w których wystawiona zostaje tzw. pusta faktura. Z brzmienia przepisu ustawy VAT odnoszącego się do takiego przypadku wynika bowiem, że "gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty".
Fakturę korygującą wystawia się m. in. gdy w pierwotnej fakturze stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek jej pozycji. Takowymi pozycjami są zarówno dane identyfikacyjne nabywcy, jak i dane dotyczące towarów lub usług.
Jeżeli wskazaną fakturę pierwotną otrzymał ten podmiot, który figurował w niej jako nabywca towarów lub usług, to nie przysługiwało prawo do odliczania wynikającego z niej podatku naliczonego. Faktura ta bowiem nie dokumentowała bowiem nabycia jakichkolwiek towarów lub usług, które mogłyby być wykorzystane do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu.
Podstawa prawna
art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1-2, art. 19a ust. 1, art. 29a ust. 1, ust. 13, art. 86 ust. 1-2, art. 106e ust. 1, art. 106j ust. 1 pkt 5, art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.).
Marian Szałucki
doradca podatkowy