eporadnia.infor.pl 1/2000, data dodania: 10.05.2023

Jak dokonać rachunkowego i podatkowego wykazania korekty sprzedaży na przełomie roku dla osoby fizycznej prowadzącej księgi rachunkowe

PROBLEM

Prowadzę księgi rachunkowe osoby fizycznej. Jak wykazać rachunkowo i podatkowo korektę sprzedaży produktów na przełomie roku. W lutym 2023 r. otrzymaliśmy zwrot produktu i wystawiliśmy korektę do faktury z listopada 2022 r. (korekta dostawy WDT). Zgodnie z ustawą o rachunkowości powinnam tę korektę wprowadzić w 2022 r. odpowiednimi zapisami na koncie przychodu ze sprzedaży i rozrachunkiem z odbiorcą z Francji. Równolegle powinnam zmniejszyć koszt własny sprzedaży w zestawieniu z kontem "Produkty w drodze". Zgodnie z ustawą podatkową powinnam obniżyć przychód w dacie wystawienia faktury korygującej, czyli w lutym 2023 r. Jakimi zapisami w księgach tego dokonać, jeśli jako różnice przejściowe, to w jaki sposób?

RADA

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych faktura korygująca niezależnie od tego, czy była zwiększająca, czy zmniejszająca powinna być ujęta:

  • w dacie faktury pierwotnej (korygowanej), jeśli miał miejsce błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka;
  • w dacie wystawienia faktury korygującej, jeśli miało miejsce kolejne zdarzenie gospodarcze mające wpływ na wartość sprzedaży.

Dla celów bilansowych ze względu na współmierność kosztów i przychodów powinna ona korygować kosztów i przychodów 2022 r.

UZASADNIENIE

Sposób księgowania może być następujący:

  1. Zmniejszenie kosztów (wartość netto)

Wn "Produkty w drodze" - w sprawozdaniu finansowym wykazujemy w towarach, w informacji dodatkowej opisujemy, że na saldo towarów składają się towary magazynie oraz towary w drodze z tytułu zwrotu. Technicznie można wartość zwrotu ująć na koncie rozliczeniowym i zaksięgować na podstawie dokumentu przyjęcia dopiero w rzeczywistej dacie zwrotu.

Ma "Wartość sprzedanych towarów"

  1. Zmniejszenie przychodów (wartość netto)

Wn "Przychody ze sprzedaży"

Ma "Rozliczenie reklamacji/rozliczenie zakup" - saldo tego konta należy wykazać jako rozliczenie międzyokresowe bierne jako dostawy niefakturowane. Pod datą faktury następuje przeksięgowanie z konta RMK bierne na stronę Ma należności handlowe.

  1. Zwrot środków w 2023 r.

Wn "Należności"

Ma "Rachunek bankowy"

W podstawie opodatkowania zmniejszenie kosztów i przychodów uwzględnia się dopiero w 2023 r., co oznacza, że te korekty w 2022 r. nie będą podatkowe.

Gyongyver Takats

doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK