PROBLEM
Spółka z o.o. obciąża najemców kosztami mediów, wystawiając im refaktury. Kiedy powstają z tego tytułu przychody?
RADA
Jeżeli umowy najmu wskazują okresy rozliczeniowe, za które refakturowane są koszty mediów, przychody powstają w ostatnich dniach tych okresów. Natomiast jeżeli umowy najmu nie wskazują takich okresów, odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia jednego z dwóch istniejących w tym zakresie stanowisk. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przepisy ustaw o podatku dochodowym, w tym przepisy updop, nie przewidują szczególnych zasad powstawania przychodów z tytułu odsprzedaży usług lub mediów (z tytułu refakturowania), w konsekwencji obowiązują w tym zakresie zasady ogólne. W przypadku odsprzedaży (refakturowania) mediów (oraz niektórych usług) może mieć zastosowanie art. 12 ust. 3c updop stanowiący, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W przypadkach takich data wystawienia refaktury nie wpływa na moment powstawania przychodów.
Przykład
Zawarta przez spółkę z o.o. umowa najmu przewiduje, że będzie ona obciążała najemcę kosztami energii elektrycznej za okresy rozliczeniowe odpowiadające okresom rozliczeniowym stosowanym przez dostawcę energii. 5 sierpnia 2024 r. spółka wystawiła refakturę kosztów energii elektrycznej w okresie od 28 czerwca do 30 lipca 2024 r. (zgodnie z okresem rozliczeniowym zastosowanym przez dostawcę energii elektrycznej). Przychód z tego tytułu powstał w spółce 30 lipca 2024 r.
Dotyczy to również sytuacji, gdy okres, za który dokonywane jest obciążenie kosztami, wskazany jest jedynie na fakturze. Potwierdza to treść art. 12 ust. 3c updop, gdzie mowa jest o okresie rozliczeniowym określonym w umowie lub na wystawionej fakturze.
Należy jednak zaznaczyć, że organy podatkowe zdają się reprezentować inne stanowisko. Zgodnie z nim w opisanych przypadkach, gdzie w umowie najmu nie ma wskazanych okresów rozliczeniowych, przychody powstają w dacie wystawienia refaktury. Tytułem przykładu wskazać można nadal aktualną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.72.2017.2.MG), w której czytamy, że:
MF
(…) skoro w umowach najmu (…) nie wskazano okresów rozliczeniowych dotyczących refakturowania mediów to, w rozpatrywanej sytuacji zasadnym, będzie określenie momentu uzyskania przychodu z tytułu obciążenia najemców kosztami wykorzystanych przez nich mediów na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc w dacie wystawienia refaktury.
Przykład
Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że umowa najmu przewiduje, że spółka obciąża najemcę kosztami energii elektrycznej, lecz nie stanowi, iż czynić to będzie za okresy rozliczeniowe. Według mnie mimo to przychód z tytułu odsprzedaży energii elektrycznej powstał w takim przypadku 30 lipca 2024 r. (o ile okres ten został wskazany na refakturze). Natomiast organy podatkowe uważają, że w przypadku takim przychód z tytułu refakturowania wskazanych kosztów energii elektrycznej powstał w spółce z o.o. nie w dniu 30 lipca 2024 r., lecz w dniu 5 sierpnia 2024 r. (tj. w dniu wystawienia przez spółkę refaktury).
Podsumowując, jeżeli spółka w umowach najmu wskazała okresy rozliczeniowe, za które refakturowane są koszty mediów, przychody powstają w ostatnich dniach tych okresów. Jeżeli tego nie zrobiła, bezpiecznie jest zgodnie ze stanowiskiem fiskusa wykazać przychód w dniu wystawienia przez spółkę refaktury.
Podstawa prawna
art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1222
Powołana interpretacja podatkowa:
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego