W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzającą kasowy PIT. Rozwiązanie to pozwoli płacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę oraz potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty za otrzymany towar lub nabytą usługę. Z kasowego PIT przedsiębiorcy będą mogli skorzystać od 1 stycznia 2025 r.
Do kasowego PIT będą uprawnieni podatnicy rozpoczynający samodzielną działalność gospodarczą oraz ją kontynuujący jeżeli przychody osiągane z tego tytułu opodatkowują:
według skali podatkowej,
podatkiem liniowym,
IP BOX,
ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku wyboru metody kasowej podatnik będzie zobowiązany stosować ją przez cały rok podatkowy. Dokonany wybór będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z metody kasowej rozliczania przychodów.
Kasowy PIT będzie miał zastosowanie wyłącznie do przychodów, które:
1) wynikają z transakcji zawieranych między podatnikiem a przedsiębiorcą, czyli transakcji B2B,
2) są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych w przepisach VAT.
Kasowa metoda rozliczania przychodów nie będzie miała zastosowania do przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z kasowego PIT będzie musiał spełnić następujące warunki:
1. jego przychody z samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy, od którego zamierza korzystać z kasowego PIT nie mogą przekroczyć kwoty 1 mln zł,
2. nie może prowadzić ksiąg rachunkowych,
3. złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze metody kasowej w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności (jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego oświadczenie musi być złożone w terminie do końca roku podatkowego).
Szczegółowo na temat zasad korzystania z kasowego PIT napiszemy w raporcie pt. "Kasowy PIT - nowe rozwiązanie dla podatników prowadzących pkpir oraz opodatkowanych ryczałtem" w Monitorze księgowego nr 12/2024 - www. inforlex.pl/ewydania
Podstawa prawna
art. 1, 2, 5 i 7 ustawy z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2024 r. poz. 1593
Katarzyna Wojciechowska
prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"