Czy zapis w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych o dofinansowaniu do wypoczynku pod warunkiem wykorzystania przez pracownika 14 dni kalendarzowych z bieżącego urlopu jest zgodny z przepisami prawa?
Ustalenie warunku wykorzystania 14- dniowego urlopu nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o ZFŚS. Jednak już odnoszenie się jedynie do urlopu z roku bieżącego nie powinno mieć miejsca.
Warunki przyznawania świadczeń z ZFŚS określa regulamin (np. częstotliwość wypłaty dofinansowania wypoczynku). Często praktykuje się w tym zakresie odniesienie do przepisów Kodeksu pracy o konieczności skorzystania w trakcie roku z części urlopu trwającej co najmniej 14 dni kalendarzowych. Przy takim obostrzeniu łatwiej jest pracodawcy wypełnić obowiązek narzucony przez Kodeks pracy dotyczący wykorzystywania urlopów.
Wskazany w pytaniu wymóg nie jest w żadnej mierze niezgodny z prawem, o ile nie będzie ograniczał urlopu jedynie do tegorocznego. Takie bowiem zastrzeżenie ograniczałoby uprawnienia pracownicze.
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.