MF wyjaśnił co należy rozumieć pod pojęciem "numer VAT (gdy podatnicy są zarejestrowani dla potrzeb VAT)" pod którym nabywca będzie się identyfikował w KSeF. Przedstawił też dalsze plany dotyczące wdrożenia obowiązkowego KSeF.
Pytanie:
W dniu 21 marca 2024 r. na stronie MF pojawił się komunikat odnośnie zmiany w systemie KSeF po spotkaniach konsultacyjnych.
Wśród informacji dotyczących zmian jakie mają być wprowadzone do przepisów dotyczących KSeF m.in. wskazano, że ma być wprowadzona "samoidentyfikacja" nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF. Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów na zapytanie dziennikarza z 19.06.2024
Pojęcie "numer VAT (gdy podatnicy są zarejestrowani dla potrzeb VAT)" należy rozumieć jako numer identyfikacji podatkowej (NIP):
· podatnika zarejestrowanego do celów VAT jako "podatnik VAT czynny"
· lub podatnika zarejestrowanego do celów VAT ze statusem "podatnik zwolniony".
Dalsze plany dotyczące KSeF
W związku z wynikami przeprowadzonego audytu systemu KSeF, obowiązkowe wystawianie faktur zostało odroczone z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Ustawa z 9 maja br. zawierająca odroczenie terminu została opublikowana w Dz. U. pod pozycją poz. 852.
Jak było już to komunikowane przez Ministra Finansów, w związku z napływającymi do resortu sygnałami na temat trudności we wdrożeniu KSeF, w Ministerstwie Finansów zostały przeprowadzone konsultacje z przedsiębiorcami. Podczas tych konsultacji zbieraliśmy opinie o funkcjonowaniu systemu KSeF. Od 16 lutego do 1 marca br. w spotkaniach uczestniczyło około 10 tys. osób. W oparciu o zebrane informacje, w kwietniu został przygotowany i skierowany do konsultacji podatkowych materiał stanowiący propozycje i kierunki zmian w systemie KSeF. Przedstawiony materiał, po uwzględnieniu uwag przedsiębiorców, zostanie odpowiednio wykorzystany do zapowiadanego, drugiego projektu ustawy dotyczącego KSeF.
Po zakończeniu prac wewnątrz resortu, propozycje rozwiązań w zakresie uproszczenia stosowania obowiązkowego KSeF będą zawarte w projekcie ustawy. Projekt ten skierujemy do szerokich konsultacji oraz opiniowania. Ministerstwo Finansów zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:
· 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
· 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy (ID informacji: 590623) - opubl. 20.06.2024 r. na www.mf.gov.pl
oprac. Ewa Sławińska