9 maja 2024 r. Sejm uchwalił ustawę przesuwającą termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Ma to być jeden termin dla podatników VAT czynnych i podatników VAT zwolnionych. Zachowany ma zostać półroczny okres przejściowy, w trakcie którego odroczony będzie obowiązek podawania numeru KSeF przy płatnościach przelewem, odroczone będą kary dla podatników za błędy związane ze stosowaniem KSeF oraz możliwe będzie wystawianie faktur z kas rejestrujących.
Obowiązek wystawiania faktur (e-fakturowania) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) miał wejść w życie od 1 lipca 2024 r. W pierwszej kolejności od 1 lipca 2024 r. mieli zostać nim objęci podatnicy czynni VAT, a następnie od 1 stycznia 2025 r. podatnicy zwolnieni podmiotowo (drobni przedsiębiorcy) lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku. Od 1 lipca 2024 r. miał także wejść obowiązek podawania numeru KSeF w przelewach za faktury w transakcjach między podatnikami VAT czynnymi, w tym transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności.
Nowy termin wdrożenia obowiązkowego KSeF
W związku ze zdiagnozowanymi problemami związanymi z wydajnością systemu, które uniemożliwiają wprowadzenie obowiązku KSeF w zakładanym terminie, MF uznał za konieczne przesunięcie terminu jego wdrożenia. Wskazaną w oparciu o przeprowadzony audyt systemu nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określono na dzień 1 lutego 2026 r.
Według nowelizacji obowiązek wdrożenia KSeF będzie miał zastosowanie do wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Ujednolicenie terminu dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT uwzględnia postulaty przedsiębiorców zgłaszających problemy z koniecznością ustalania przez wystawcę faktury w KSeF statusu podmiotu, na rzecz którego ma być ona wystawiana.
W związku z odroczeniem daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF przesunięto również terminy:
Przejściowe rozwiązania mają obowiązywać przez pół roku po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF, czyli w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2026 r.
Utrzymanie odroczenia kar za naruszenia w KSeF ma złagodzić skutki błędów po stronie przedsiębiorców w początkowym okresie obowiązku stosowania KSeF.
Odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach ma zapewnić przedsiębiorcom dodatkowy czas na dostosowanie systemów IT do KSeF.
Źródło:
ustawa z 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 341) - skierowana pod obrady Senatu
Ewa Sławińska
prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"