Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowej ulgi w opłacaniu składek ZUS - wakacji składkowych, czyli możliwości niepłacenia składek przez wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Dla osób, które będą chciały skorzystać z tego rozwiązania pojawią się nowe kody ubezpieczeń ZUS.
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych >>>
Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne rozliczenia >>>
Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 863) wprowadza "urlop od składek ZUS" dla mikroprzedsiębiorców. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 roku, a już w grudniu tego roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania.
Przez jeden, wybrany miesiąc w roku kalendarzowym przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłacania składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe (jeżeli przystąpili do nich dobrowolnie) jak również składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składki te będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pozostanie w systemie ubezpieczeń społecznych ma istotne znacznie w kwestii nabycia prawa do świadczeń krótkoterminowych, a w szerszej perspektywie do uwzględnienia tego okresu w świadczeniu rentowym czy emerytalnym.
Ważne
Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób i osiągają roczne przychody do 2 mln euro, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.
Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro). W czasie "wakacji składkowych" przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 sierpnia (Dz. U. poz. 1296) przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z nowej ulgi będzie stosował nowe kody tytułu ubezpieczeń.
W załączniku do nowelizowanego rozporządzenia w części I "Kod tytułu ubezpieczenia" w dziale 1 "Podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem" dodano nowe kody:
05 14 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (pełny ZUS),
05 74 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (preferencyjny ZUS),
05 94 dla osoby, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu (mały ZUS plus).
W przypadku przekazywania dokumentów dotyczących okresów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zastosowanie będą miały kody tytułu ubezpieczenia, obowiązujące w okresach, za które dokumenty te zostały przekazane.
Nowe kody ubezpieczenia będą obowiązywały od 1 listopada 2024 r., co jest związane z datą wejścia w życie nowelizacji wprowadzającej wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz. U. poz. 1296)
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Przeczytaj więcej na ten temat w najnowszym wydaniu MPPiU Nr 10/2024 r.
Od 1 listopada 2024 r. będą nowe kody tytułów ubezpieczenia dotyczące wakacji składkowych >>>