Monitor Księgowego 12/2023, data dodania: 22.11.2023

Jak jest opodatkowane VAT ładowanie samochodu elektrycznego

PROBLEM

Mam stację paliw. Dodatkowo chciałbym zainstalować stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Czy w przypadku ładowania samochodów mamy do czynienia ze świadczeniem usług czy dostawą towarów? Chodzi mi o nabywców będących zagranicznymi podatnikami VAT.

RADA

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z dostawą towarów. Jeżeli stacja ładowania pojazdów znajduje się w Polsce, to dostawa ta odbywa się w Polsce i tu powinna być opodatkowana, niezależnie od tego, kto jest nabywcą energii elektrycznej, tzn. czy jest to polski czy zagraniczny podatnik VAT.

UZASADNIENIE

Z dostawą towarów mamy do czynienia wtedy, gdy jej skutkiem jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ustawy o VAT). Natomiast za świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku ładowania samochodów elektrycznych powstała wątpliwość, czy czynność ta powinna być uznana za dostawę towaru czy też usługę. Problem ten został przedstawiony do rozstrzygnięcia Trybunałowi Sprawiedliwości UE.

20 kwietnia 2023 r. TSUE wydał w tej sprawie wyrok (C-282/22). TSUE uznał w nim, że świadczenie składające się z udostępnienia urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych, zapewnienia przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu oraz niezbędnego wsparcia technicznego i usług informatycznych stanowi "dostawę towarów" w rozumieniu art. 14 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa VAT). 

Dla użytkownika pojazdu elektrycznego najistotniejsze jest bowiem naładowanie pojazdu, a więc pobranie odpowiedniej ilości energii niezbędnej do napędu pojazdu. Tym samym świadczeniem oferowanym przez Państwa będzie dostawa energii elektrycznej niezbędnej do naładowania pojazdów elektrycznych traktowana jak towar a nie usługa.

Uznanie ładowania pojazdów za dostawę towarów powoduje konieczność ustalenia miejsca dostawy na podstawie przepisów VAT o miejscu dostawy towarów. W przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych miejscem dostawy towaru (w tym przypadku towaru w postaci energii elektrycznej) jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Jeżeli stacja ładowania będzie się znajdowała w Polsce, to niezależnie od statusu nabywcy, transakcja będzie opodatkowana w Polsce jak każda dostawa krajowa. 

Konsekwencją uznania ładowania pojazdów elektrycznych za dostawę towaru jest wyłączenie możliwości stosowania do takiej sytuacji przepisów art. 28a-28o ustawy o VAT określających miejsce świadczenia usług.

 

POWOŁANE WYROKI SĄDÓW

wyrok TSUE z 20 kwietnia 2023 r. w sprawie C-282/22

Rafał Styczyński

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK