Monitor Księgowego 6/2024, data dodania: 22.05.2024

Od kiedy i dla kogo zostanie wprowadzony JPK CIT

1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie regulacje w zakresie JPK CIT. Termin ten potwierdziło niedawno Ministerstwo Finansów. Z tej okazji warto przypomnieć, jakie nowe obowiązki nakładają te przepisy i od kiedy trzeba je realizować.

Pod pojęciem JPK CIT kryją się obowiązki sprawozdawcze dla podatników CIT wynikające z obligatoryjnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej. Tak prowadzone księgi podatnicy CIT będą regularnie przesyłali w ramach struktury JPK dla ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe będą przesyłać do urzędu skarbowego w formie ustrukturyzowanej xml, bez wezwania. Dzięki JPK CIT organy podatkowe uzyskają regularny wgląd w rozliczenia podatników. Fiskus zyska dostęp do danych pozwalających na ustalenie wyniku podatkowego CIT podatnika. Pozwoli to mu precyzyjnie wybierać podatników do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

Kto nie będzie musiał składać JPK CIT

Z obowiązku obligatoryjnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i tym samym składania JPK CIT będą zwolnieni podatnicy:

  • zwolnieni podmiotowo z CIT (jak np. jednostki budżetowe i jednostki samorządu terytorialnego), z wyjątkiem fundacji rodzinnych,
  • podatnicy zwolnieni z obowiązku składania elektronicznie zeznań rocznych,
  • prowadzący uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.

 

Od kiedy trzeba będzie przesyłać JPK CIT

Zgodnie z uchwalonymi przepisami przejściowymi obowiązek przesyłania JPK CIT w ramach podatkowego rozliczenia rocznego do organów podatkowych wprowadzany będzie stopniowo dla określonych grup podatników (zob. tabela). Same pliki JPK CIT będą przesyłane w dacie rozliczenia rocznego, czyli przykładowo za 2025 r. do 31 marca 2026 r. (w przypadku podatników, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu).

 

Tabela. Obowiązek przesyłania JPK CIT w ramach podatkowego rozliczenia rocznego do organów podatkowych

Obowiązek powstaje za lata podatkowe rozpoczynające się po  Obowiązek dotyczy:
31 grudnia 2024 r.
  • podatników CIT (w tym i spółek niebędących osobami prawnymi), u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro,
  • podatkowych grup kapitałowych
31 grudnia 2025 r. podatników CIT i spółek niebędących osobami prawnymi obowiązanych do przesyłania ewidencji JPK_VAT
31 grudnia 2026 r. pozostałych podatników CIT (niebędącymi VAT-owcami)

 

O czym pamiętać przy przygotowaniu się do wprowadzenia JPK CIT

Wprowadzenie JPK CIT oznacza konieczność dokonania zmian księgi głównej i ksiąg pomocniczych w systemie księgowym podatnika CIT. Wprowadzone zostaną np. nowe znaczniki ksiąg rachunkowych i konieczność podawania w księgach pewnych danych kontrahenta (np. jego NIP). Zakres koniecznych zmian zostanie określony rozporządzeniem. Zmiana ta dotknie również podmioty świadczące usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych dla podatników CIT.

Przy tym najszybciej problem ten będą mieli tzw. duzi podatnicy CIT oraz podatkowe grupy kapitałowe. W ich przypadku pierwsze raportowanie ma odbyć się za 2025 r. Oznacza to konieczność dokonania zmian w systemach księgowych jeszcze przed rozpoczęciem księgowań za 2025 r. Tym samym system trzeba dostosować do plików JPK CIT do końca 2024 r. Niedostosowanie systemu informatycznego może oznaczać brak technicznej możliwości przekazania pliku do organów podatkowych i konsekwentnie potencjalne sankcje karno-skarbowe.

Wszystko to zakładając, że obowiązek dotyczący przesyłania JPK CIT nie zostanie ponownie odroczony. Obecnie nic nie wskazuje, by Ministerstwo Finansów planowało odroczenie wprowadzenia JPK CIT, choć apelują o to organizacje przedsiębiorców. Można jednak założyć, że w pierwszym roku obowiązywania JPK CIT zostaną złagodzone wymogi dotyczące informacji, które trzeba będzie raportować. Ministerstwo Finansów informowało, że w pierwszym roku część danych nie będzie obowiązkowa. O zmianach w tym zakresie będziemy informować na łamach kolejnych numerów "Mk".

Sławomir Biliński 

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK