Monitor Księgowego 10/2024, data dodania: 18.09.2024

Zmiany w nowelizacji podatku od nieruchomości - nowa wersja projektu

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję projektu nowelizacji podatku od nieruchomości. Celem przedstawionej we wrześniu zmiany projektu nowelizacji miała być chęć utrzymania obecnego stanu w zakresie opodatkowania nieruchomości. Deklaruje się, że na zmianach mają nie stracić ani podatnicy, ani gminy. Tymczasem eksperci podatkowi już wskazują, że nadal w wielu przypadkach dla podatników podatku od nieruchomości wzrosną obciążenia podatkowe. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Zmienione definicje budynków i budowli 

Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wprowadza poprawki m.in. w definicjach budowli i budynku. Istotnie na korzyść zmieniono krytykowaną przez ekspertów pierwszą wersję projektu. W szczególności dodano zapis, że budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych. Inne istotne zmiany w stosunku do wersji projektu z czerwca tego roku to:

  • wprowadzenie jednoznacznego podziału między budynkiem a budowlą. W projekcie w definicji budowli wprost zapisano, że budowlą jest obiekt niebędący budynkiem.

  • za budowle uważane będą m.in. obiekty niebędące budynkiem, wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Takie budowle będą opodatkowane wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

  • zdefiniowanie trwałego powiązania obiektu budowlanego z gruntem (nowy projekt precyzuje, że trwałe powiązanie obiektu z gruntem ma zapewnić obiektowi stabilność i "możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka mogącym go zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się na inne miejsce"). Niestety można już teraz przewidywać, że taka definicja nie wyeliminuje sporów interpretacyjnych.

  • wymienienie z nazwy niektórych budowli (np. elektrowni wiatrowych, jądrowych i fotowoltaicznych). Wyszczególnione budowle podlegają opodatkowaniu wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.

  • uznanie za budowle przyłączy oraz urządzeń instalacyjnych, w tym służących oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków (art 1a ust 1 pkt 2 lit c upol). Pod pojęciem przyłącza należy tu rozumieć wszelkie przyłącza sieciowe np. wodne, kanalizacyjne itp., a urządzenie instalacyjne służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków to np. stacja zlewna, osadnik itp. Przy tym są to obiekty budowlane nie będące instalacjami.

 

Szczególne regulacje dla opodatkowania niektórych obiektów budowlanych

Nowa wersja projektu w samej ustawie o podatkach lokalnych i załączniku do niej precyzuje sposób i zakres opodatkowania niektórych obiektów budowlanych, wokół opodatkowania których często wybuchały spory podatkowe. W tabeli przedstawiamy określony projektem sposób opodatkowania podatkiem od nieruchomości wybranych obiektów budowlanych.

Tabela. Planowane na 2025 r. regulacje dotyczące opodatkowania obiektów budowlanych

Rodzaj budynku lub budowli

Sposób opodatkowania przewidziany w projekcie

Silosy, elewatory i zbiorniki

 

mają być opodatkowane jak budowle

W nowej wersji projektu zapisano, że budynku nie stanowi obiekt "w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego funkcję jest pojemność". Do takich obiektów należą właśnie silosy, elewatory i zbiorniki.

Kontenery 

 

  • zostały określone w załączniku do projektu ustawy jako budowle,

  • mają być opodatkowane jako budowle wyłącznie wtedy, gdy będą trwale związane z gruntem

Fotowoltaika; elektrownie wiatrowe i jądrowe

 

opodatkowana ma być tylko część budowlana elektrowni. Nowa wersja projektu wyłącza z podatku urządzenia techniczne, takie jak: panele fotowoltaiczne, kotły, inwertery czy rozdzielnie

Wyciągi narciarskie

opodatkowane mają być tylko części budowlane wyciągu, z pominięciem w podstawie opodatkowania, m.in. krzesełek czy gondol

Sieci telekomunikacyjne

 

urządzenia i nadajniki mają nie być opodatkowane

Opodatkowaną w ich przypadku budowlą ma być "podbudowa słupowa dla linii kablowej, fundament, konstrukcja wsporcza, maszt, wieża, szafa i słupek telekomunikacyjny - wchodzące w skład sieci telekomunikacyjnej".

Stadiony

 

Z nowej wersji projektu (załącznika do ustawy) wynika, że:

  • budowlą mają być: płyta boiska, tunel dla zawodników, trybuny,
  • pozostała część stadionu będzie traktowana jako budynek

Obiekty małej architektury

 

nadal nie będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości

 Z definicji obiektu budowlanego nowy projekt wyłącza niewielkie obiekty stanowiące:

  • obiekty kultu religijnego: kapliczki, krzyże przydrożne i figury,
  • obiekty architektury ogrodowej: posągi i figurki ogrodowe, wodotryski, mostki i pergole, murowane grille, oczka wodne,
  • obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery.

Garaże wielostanowiskowe

 

nowa wersja projektu doprecyzowuje przepisy likwidujące zróżnicowania opodatkowania miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych. Od 1 stycznia 2025 r. miejsce garażowe ma być zawsze opodatkowane niższą stawką podatku od nieruchomości (stawką jak dla mieszkań), niezależnie od tego, czy jest założona dla niego odrębna księga wieczysta. Nie będzie tu mieć znaczenia, czy garaż jest wielostanowiskowy, czy indywidualny.

Deklaracje na podatek nieruchomości za 2025 r. będzie można złożyć później

Nowa wersja projektu przewiduje, że deklarację na podatek od nieruchomości za 2025 r. wyjątkowo przedsiębiorcy będą mogli złożyć do 31 marca 2025 r. Jest to rozwiązanie fakultatywne. Aby skorzystać z tego uprawnienia, przedsiębiorcy będą musieli złożyć w organie podatkowym (zazwyczaj gminie) pisemne zawiadomienie w terminie do 31 stycznia 2025 r. To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy na początku roku mogą potrzebować więcej czasu, by ocenić jak po zmianach opodatkować posiadane nieruchomości. Przy tym przedsiębiorca, będzie zobowiązany do wpłaty rat podatku od nieruchomości:

a) za styczeń - w terminie do 31 stycznia 2025 r.,

b) za luty - w terminie do 15 lutego 2025 r.,

c) za marzec - w terminie do 15 marca 2025 r.

- w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 r.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej - opubl. na legislacja.gov.pl; nr z wykazu prac legislacyjnych UD72

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK