Monitor Księgowego 2/2024, data dodania: 18.01.2024

Czy można indywidualnie amortyzować samochód wykupiony z leasingu - interpretacja MF

Podatnik, który wykupił z leasingu samochód osobowy i zamierza wprowadzić go do ewidencji środków trwałych, nie może ustalić dla tego pojazdu indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF Zgodnie z art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy mogą indywidualnie ustalać stawki amortyzacyjne m.in. dla używanych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji m.in. dla środków transportu, w tym samochodów osobowych - nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Warunkiem zastosowania tej stawki jest to, by środek trwały (w tym samochód osobowy) był używany w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważam, że 1 stycznia 2021 r. zmieniła się definicja używanego środka trwałego zawarta w ww. art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiana ta wynika z ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. nowelizującej m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123). Zgodnie ze znowelizowanym przepisem - środki trwałe, o których mowa w art. 22j ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (środki trwałe zaliczone do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środki transportu), uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez podmiot inny niż podatnik co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Zatem z aktualnego literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, że podatnik może zastosować wyższą (indywidualną) stawkę amortyzacyjną jedynie w przypadku, kiedy nabyty środek trwały, przed jego nabyciem był używany przez okres co najmniej 6 miesięcy, jednak przez inny niż podatnik podmiot. (…)

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że 30 czerwca 2021 r. przejął Pan trybem cesji leasing auta osobowego x. Przed tym zdarzeniem auto było użytkowane od nowości przez pierwotnego leasingobiorcę - był to okres 20 miesięcy. W październiku 2023 r. kończy się umowa leasingu tego auta. Auto chciałby Pan wykupić zgodnie z umową i użytkować dalej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazał Pan ponadto, że umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazał Pan we wniosku, samochód osobowy, który chce Pan wykupić od leasingodawcy, zostanie zakwalifikowany jako środek trwały podlegający amortyzacji. Pojazd był użytkowany od nowości przez pierwotnego leasingobiorcę 20 miesięcy, następnie został przejęty przez Pana trybem cesji leasingu i wykorzystywany w okresie czerwiec 2021-październik 2023. Po zakończeniu umowy leasingu zamierza Pan pojazd wykupić.

Zatem nie można stwierdzić, że samochód osobowy przed jego nabyciem - wykupem po zakończeniu umowy leasingu - był używany przez okres co najmniej 6 miesięcy przez inny niż podatnik podmiot.

 

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych przepisów stwierdzam, że opisany samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez Pana w Pana działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że nie może Pan zastosować dla niego indywidualnej stawki amortyzacji.

Reasumując - po wykupie auta nie może Pan zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 października 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.577.2023.2.IM

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK