Monitor Księgowego 4/2024, data dodania: 02.04.2024

Środki w depozycie prosumenckim nie stanowią przychodu podatkowego - informacja MF

Środki zgromadzone w depozycie prosumenckim nie stanowią wynagrodzenia należnego prosumentowi, a tym samym nie powinny stanowić przychodu podatkowego dla podatników CIT. Takie korzystne dla producentów energii odnawialnej stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi na pytanie dziennikarzy.

Pytanie dziennikarza dotyczyło przypadku podmiotów gospodarczych (prosumentów), które wytwarzają energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika) i rozliczają ją z zakładem energetycznym w ramach net-billingu. W tej sytuacji może wystąpić:

• tzw. saldo dodatnie - nadwyżka ilości energii pobranej z sieci nad ilością energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta,

• tzw. saldo ujemne - nadwyżka ilości energii wprowadzonej do sieci nad ilością energii pobranej z sieci przez prosumenta. 

Jak dla celów podatku dochodowego prosument powinien rozliczyć ww. saldo ujemne?

Minister Finansów udzielił następującej odpowiedzi

MF 

Depozyt prosumencki, przeznaczany jest na rozliczenie zobowiązań:

• prosumenta energii odnawialnej,

• prosumenta zbiorowego energii odnawialnej,

• lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej

z tytułu zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy prowadzącego konto prosumenta (stosownie do art. 4c ust. 1 i 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii).

Po upływie 12 miesięcy od dnia przypisania danej kwoty środków do depozytu prosumenckiego, niewykorzystane środki, w części stanowiącej nie więcej niż 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej w danym miesiącu kalendarzowym, stanowią nadpłatę. Nadpłatę tę sprzedawca energii zwraca prosumentowi w terminie nie dłuższym niż do końca 13 miesiąca po danym miesiącu, w którym powstał ten depozyt.

Pozostała kwota nierozliczona i nie zwrócona prosumentowi podlega umorzeniu.

Można więc przyjąć, że środki zgromadzone w depozycie prosumenckim nie stanowią, wynagrodzenia należnego prosumentowi, a tym samym nie powinny stanowić dla niego przychodu podatkowego na gruncie ustawy o CIT.

Źródło: 

  • Informacja Ministerstwa Finansów z 26 marca 2024 r. przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy- id informacji 582021; opubl. na www.eureka.mf.gov.pl

 

Sławomir Biliński

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK