Monitor Księgowego 7-8/2024, data dodania: 24.06.2024

Czy wycofanie nieruchomości z majątku firmy do majątku prywatnego i przeznaczenie do najmu prywatnego jest opodatkowane VAT

PROBLEM

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT (produkcja mebli). Planuje przekształcenie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W skład majątku firmy wchodzi nieruchomość zabudowana budynkami niemieszkalnymi (produkcyjny, biurowy, magazynowy) oraz budowlami (ogrodzenie, drogi wewnętrzne, utwardzone place i parkingi). Grunt nabył 9 lat temu, a budynki i budowle zostały wybudowane przez niego w ciągu ostatnich 5-8 lat. Od nakładów na wytworzenie budynków i budowli przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego skorzystał. Nieruchomość wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (wyłącznie działalność opodatkowana VAT). Przed przekształceniem działalności w jednoosobową spółkę z o.o. przedsiębiorca zamierza wycofać nieruchomość z majątku firmy do majątku prywatnego. Grunt, budynki i budowle zostaną wycofane także z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Po przekazaniu nieruchomości do majątku prywatnego przedsiębiorca zamierza ją wydzierżawiać lub wynajmować spółce, która powstanie w wyniku przekształcenia jego obecnej działalności. W związku z tym przedsiębiorca pozostanie zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Czy wycofanie budynków i budowli z majątku wykorzystywanego przez podatnika do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej do jego majątku prywatnego, w sytuacji gdy pozostanie on podatnikiem VAT czynnym, a nieruchomość będzie wynajmowana w ramach tzw. najmu prywatnego, podlega opodatkowaniu VAT?

RADA

Wycofanie budynków i budowli z majątku firmowego do majątku prywatnego podatnika, w sytuacji gdy pozostanie on podatnikiem VAT czynnym, a nieruchomość będzie wynajmowana w ramach tzw. najmu prywatnego, nie podlega VAT. 

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów opodatkowaną VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. 

Istota problemu sprowadza się do ustalania, czy opisana regulacja odnosi się do sytuacji opisanej w pytaniu, czyli do przypadku wycofania budynków i budowli z majątku wykorzystywanego przez podatnika do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej do jego majątku prywatnego, gdy nieruchomość będzie wynajmowana w ramach tzw. najmu prywatnego. 

W stosunku do opisanej nieruchomości przekazanej z majątku firmowego do majątku osobistego przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku od wytworzenia znajdujących się na niej budynków i budowli (grunt został nabyty bez podatku VAT). Jednak po wycofaniu z jednoosobowej działalności gospodarczej budynki te i budowle będą nadal wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie najmu (dzierżawy). Zatem, w rozumieniu podatku VAT, tych budynków i budowli nie można uznać za majątek prywatny, ponieważ oddanie tych składników majątku w najem lub dzierżawę w ramach tzw. najmu prywatnego nadal będzie wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Oznacza to, że budynki i budowle po ich wycofaniu z jednoosobowej działalności gospodarczej nadal będą wykorzystywane przez przedsiębiorcę w sposób ciągły dla celów zarobkowych, do wykonywania czynności opodatkowanych, niekorzystających ze zwolnienia z VAT. Oznacza to, że w odniesieniu do czynności wycofania tych budynków i budowli z obecnie prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ nie nastąpi dostawa towaru na cele osobiste podatnika (przedsiębiorcy). W konsekwencji czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. 

Podatnik nie będzie miał także obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy o VAT (tj. tzw. korekty indywidualnej) w odniesieniu do budynków i budowli będących przedmiotem wycofania z jednoosobowej działalności gospodarczej i przeznaczonych do wynajmu (dzierżawy) na rzecz spółki. Nie nastąpi tu bowiem zmiana przeznaczenia nieruchomości, a tylko taka sytuacja powoduje obowiązek korekty. W konsekwencji wycofanie z prowadzonej obecnie jednoosobowej działalności gospodarczej budynków i budowli na potrzeby wynajmu (dzierżawy) na rzecz spółki nie spowoduje obowiązku dokonania przez przedsiębiorcę korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (zob. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 28 czerwca 2023 r. sygn. 0114-KDIP4-1.4012.242.2023.1.BS, z 5 kwietnia 2023 r. sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.93.2023.2.AJB, z 29 listopada 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.540.2022.4.OS.

POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:

interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 28 czerwca 2023 r. sygn. 0114-KDIP4-1.4012.242.2023.1.BS, z 5 kwietnia 2023 r. sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.93.2023.2.AJB, z 29 listopada 2022 r. 0113-KDIPT1-3.4012.540.2022.4.OS

 

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, autor licznych publikacji podatkowych

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK