Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 2/2023, data dodania: 19.12.2022

Czy pracownik niepełnosprawny może jechać w podróż służbową

PROBLEM

Chcemy wysłać osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 2-dniowe szkolenie służbowe z noclegiem? Pracownik zgadza się na to i chce uczestniczyć w szkoleniu. Czy pomimo ograniczeń dotyczących czasu pracy niepełnoprawnych będzie to dopuszczalne?

RADA

Przepisy nie wykluczają możliwości odbywania przez osoby niepełnosprawne podróży służbowych. Pracownik niepełnosprawny, bez względu na stopień niepełnosprawności, może być delegowany na szkolenie służbowe poza jego stałe miejsce pracy, także z noclegiem, pod warunkiem że pracodawca zagwarantuje pracownikowi jego prawa wynikające z orzeczonej niepełnosprawności w zakresie czasu pracy. Podejmując decyzję o delegowaniu takiego pracownika, należy dodatkowo wziąć pod uwagę, czy fizyczne ograniczenia wynikające z niepełnosprawności konkretnej osoby nie wykluczają czy też znacznie nie utrudniają możliwości odbycia takiej podróży.

UZASADNIENIE

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych. Na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki w zakresie organizacji czasu pracy pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, które są związane ze szczególnymi uprawnieniami tych pracowników wynikającymi z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a mianowicie:

  • czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo przy niepełnosprawności w stopniu lekkim oraz 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo przy znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jest to norma sztywna, a nie przeciętna), chyba że na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę lub pracownik jest zatrudniony przy pilnowaniu (art. 15 ust. 1 i 2, art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),
  • pracownika niepełnosprawnego nie można zatrudniać w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, chyba że na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę lub pracownik jest zatrudniony przy pilnowaniu (art. 15 ust. 3, art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),
  • pracownikowi niepełnosprawnemu należy udzielić dodatkowej, 15-minutowej przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy, na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek (art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Istnieją zatem ograniczenia w zakresie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych, jednak przepisy nie wprowadzają zakazu ich delegowania poza stałe miejsce pracy, nawet jeśli podróż służbowa miałaby trwać dłużej niż 1 dobę, a zatem obejmować też noclegi.

WAŻNE

Nie istnieje zakaz odbywania przez pracowników niepełnosprawnych podróży służbowych, pod warunkiem przestrzegania przez pracodawcę, także w trakcie trwania tej podróży, przewidzianych dla tej grupy pracowników odrębności w zakresie dobowej i tygodniowej normy czasu pracy oraz zakazu pracy w nocy i w godzinach nadliczbowych.

Czas pracy w podróży służbowej a zakaz pracy w nocy i w godzinach nadliczbowych osoby niepełnosprawnej. Podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (art. 775 Kodeksu pracy). Może ona trwać jeden dzień, a także dłużej.

Czasem pracy pracownika jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Czas podróży służbowej jest zatem czasem pracy o tyle, o ile pracownik podczas niej realnie wykonywał zadanie służbowe, np. pracował czy też brał udział w szkoleniu lub przypada ona na godziny normalnego rozkładu czasu pracy. Czas samych przejazdów odbywanych w ramach podróży służbowej oraz czas pobytu w miejscowości delegowania poza normalnymi godzinami pracy nie jest zaliczany do czasu pracy pracownika, o ile pracownik w tym czasie nie wykonuje pracy. Potwierdza to Sąd Najwyższy (wyrok z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76):

Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone).

Zatem czas przebywania pracownika w miejscowości, do której został delegowany, w tym czas odpoczynku nocnego przypadającego poza normalnym rozkładem czasu pracy pracownika oraz czas przejazdów, o ile pracownik w tym czasie nie wykonuje pracy, nie stanowi czasu pracy pracownika. W związku z tym, także w przypadku pracowników niepełnosprawnych, czas przejazdu w podróży służbowej przypadający poza normalnym rozkładem pracy, w tym także w nocy, czy też odpoczynek nocny przypadający poza godzinami pracy nie narusza ani zakazu zatrudniania pracowników niepełnosprawnych w porze nocnej, ani zakazu pracy w godzinach nadliczbowych, skoro ten czas nie stanowi czasu pracy pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik niepełnosprawny w stopniu lekkim, wykonujący pracę w oddziale banku w Warszawie w godzinach 8.00-16.00, dostał polecenie podróży służbowej na 3-dniowe szkolenie z zakresu procedur banku, które odbędzie się we Wrocławiu. Każdego dnia szkolenie będzie trwało 7 godzin, poczynając od godziny 9.00. Pracownik rozpoczął podróż służbową w poniedziałek po zakończonej o godz. 16.00 pracy i podróżował pociągiem od godz. 16.30 do 22.00. Ustalona w banku pora nocna obejmuje godziny 21.00-5.00. Pomimo że pracownik podróżował po zakończonej w poniedziałek pracy i podróż ta obejmowała też godziny od 21.00 do 22.00, a zatem przypadające na porę nocną, to czas tej podróży nie stanowi czasu pracy pracownika. W związku z tym nie dojdzie do naruszenia zakazu zatrudniania pracownika niepełnosprawnego w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Także czas pobytu pracownika we Wrocławiu po zakończonym szkoleniu od godziny 16.00 oraz czas noclegów nie stanowi czasu pracy pracownika, a zatem nie dochodzi do powstania godzin nadliczbowych z tego tytułu.

PRZYKŁAD

Do przekroczenia norm czasu pracy, a tym samym naruszenia obowiązujących zakazów, doszło jednak, jeśli ten sam pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, przebywając w podróży służbowej, na polecenie pracodawcy został zobowiązany np. do sporządzenia niezbędnego na środę zestawienia danych. Wykonał to po zakończeniu szkolenia we wtorek w godzinach od 19.00 do 22.00. W związku z wykonaniem tej pracy poza normalnym czasem pracy pracownika doszło do powstania 3 godzin nadliczbowych, w tym 1 godziny nocnej, oraz do naruszenia zakazu zatrudniania pracownika niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Ten czas pracy nadliczbowej i nocnej pracodawca będzie zobowiązany zrekompensować zapłatą wynagrodzenia z odpowiednimi dodatkami, ewentualnie czasem wolnym w zakresie godzin nadliczbowych. Istotne jest jednak, że pracodawca, niezależnie od zgodnego z prawem zrekompensowania pracownikowi tej pracy, naruszył zakaz zatrudniania pracownika niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych i może ponieść z tego tytułu odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych.

Podróż służbowa a ograniczenia pracownika niepełnosprawnego wynikające ze zmniejszonej sprawności. Brak zakazu delegowania pracowników niepełnosprawnych poza stałe miejsce pracy nie oznacza jednak całkowitej swobody pracodawcy w tym zakresie. Podejmując decyzję o delegowaniu pracownika niepełnosprawnego, pracodawca powinien dodatkowo rozważyć, czy fizyczne ograniczenia wynikające z niepełnosprawności konkretnego pracownika, zwłaszcza z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, nie wykluczają, czy też znacznie nie utrudniają możliwość odbycia takiej podróży.

Mając na względzie, że pracodawca niezapewniający warunków pracy chronionej może zatrudniać pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, jeśli przystosuje stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej (art. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), należy uznać, że również rozważając polecenie takiemu pracownikowi odbycia podróży służbowej, trzeba uwzględnić potrzeby i ograniczenia wynikające z jego zmniejszonej sprawności związanej z niepełnosprawnością. Jeśli jednak po stronie pracownika nie istnieją związane ze zmniejszoną sprawnością specjalne potrzeby lub ograniczenia w poruszaniu się, np. uniemożliwiające podróż pociągiem czy też np. wynikające z koniecznych procedur medycznych, które są możliwe do wykonania wyłącznie w miejscu zamieszkania pracownika, to pracodawca może bez przeszkód wysłać pracownika w podróż służbową.

 

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 4 ust. 5, art. 15-17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 573; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1812

  • art. 775, art. 128 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2140

POWOŁANE ORZECZENIA SĄDÓW:

wyrok SN z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76)

Ewa Kowszun

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR, prowadzi własną firmę doradczą

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK