Monitor Księgowego 12/2023, data dodania: 22.11.2023

Czy usługi najmu świadczone podmiotom powiązanym mogą przeszkodzić w spełnieniu warunków opodatkowania estońskim CIT - interpretacja MF

Usługi najmu przyczyniają się do powstania wartości dodanej zarówno dla podatnika, jak i podmiotów z nim powiązanych. Wartości tej nie można uznać za znikomą. Tym samym przychody z tego typu transakcji nie są wliczane do limitu uniemożliwiającego opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF

(…) wskazać należy, że z literalnego brzmienia art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g updop wynika, że jednym z warunków opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest to aby u podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania mniej niż 50% przychodów z działalności, osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodziło z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji "wartości dodanej pod względem ekonomicznym". Zatem należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia. Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania - ekonomiczna wartość dodana (EVA - Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.

Zaznaczyć przy tym należy, że osiągana na danej transakcji marża nie będzie jedynym wyznacznikiem/elementem kalkulacji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Istnieje bowiem możliwość, że przy dodatniej marży ekonomiczna wartość dodana nie powstanie lub będzie znikoma.

Natomiast odnosząc się do pojęcia "znikomy" wskazać należy, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, znikomy, to bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia (https://sjp.pwn.pl).

Natomiast przez "usługi o niskiej wartości dodanej" należy rozumieć usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy, ogólnie lub łatwo dostępne, które nie przyczyniają się do powstania wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Będą to zatem usługi, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową stron transakcji.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w przedstawionym we wniosku okolicznościach nie można uznać, że świadczone przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych usługi najmu stanowią transakcje w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Wskazane usługi najmu nie stanowią bowiem dla podmiotu powiązanego ze Spółką - świadczącego usługi w zakresie układania kabli bez wykonywania prac przyłączeniowych, wynajmu maszyn, wykonywania prac ziemnych, wykonywania prac przewiertowych, układania kabli światłowodowych, wykonywania prac porządkowych w budynkach - usług wspomagających.

Również w przypadku podmiotu powiązanego prowadzącego działalność medyczną z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradni specjalistycznych, świadczone przez Spółkę usługi najmu nie stanowią usług wspomagających. Usług tych nie można również uznać za usługi rutynowe, łatwo dostępne oraz charakteryzujące się niskim poziomem ryzyka. Usługi te niewątpliwie przyczynią się do powstania wartości dodanej zarówno dla Spółki jak i podmiotów z nią powiązanych (Y, X) a wartość ta nie będzie znikoma.

Należy zatem przyjąć, że przychody pochodzące z transakcji z podmiotami powiązanymi ze Spółką nie stanowią i nie będą stanowiły w przyszłości (jeśli sytuacja Spółki i obowiązujące prawo nie zmienią się) transakcji wymienionych w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g updop.

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 października 2023 r., sygn. 0111-KDWB.4010.78.2023.1.BB

Od redakcji

Jest to kolejna interpretacja, w której fiskus zajął takie, korzystne dla podatników, stanowisko. Wcześniej w podobnych sprawach wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.84.2022.1.SG) i z 15 lipca 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.252.2022.1.AR) w zakresie usług najmu. Przy tym pierwsza z tych interpretacji dotyczyła wynajmu maszyn, urządzeń, pojazdów, a druga najmu powierzchni biurowych, magazynowych oraz miejsc parkingowych. Także w tych interpretacjach fiskus uznał, że podatnik spełnia warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g updop, ponieważ transakcje dokonywane na podstawie zawartych umów najmu nie stanowią wymienionych w tym przepisie.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK