Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza "Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze" - ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2023 r. upływa 2 kwietnia 2024 r.
Pracodawcy zatrudniający pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych) mają obowiązek zgłoszenia tych okresów pracy do ZUS. Za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uważa się:
(art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1, 2a i ust. 6 pkt 2 ustawy systemowej).
Za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się także ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych, wykonujących prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.
Zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, należy dokonać przez złożenie formularza ZUS ZSWA.
Standardowo płatnicy składek składają ZUS ZSWA do 31 marca danego roku za rok poprzedni. Ponieważ w tym roku ustawowy termin złożenia druku ZUS ZSWA przypada w niedzielę wielkanocną (poniedziałek również jest świętem), płatnicy składek są zobowiązani go złożyć do ZUS najpóźniej 2 kwietnia 2024 r. Omawiany druk powinien zawierać informacje dotyczące pracowników, za których płatnik składek odprowadzał składki na Fundusz Emerytur Pomostowych w 2023 r.
ZUS ZSWA składa się także w trakcie roku, gdy:
● pracownik wystąpi z wnioskiem o emeryturę pomostową - ZUS ZSWA przekazuje się wówczas w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika,
● dojdzie do upadłości lub likwidacji płatnika składek - ZUS ZSWA przekazuje się wówczas do dnia przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika.
Nawet jeśli płatnik złożył w trakcie roku zgłoszenie ZUS ZSWA z tego powodu, że pracownik złożył wniosek o przyznanie emerytury pomostowej, to nie zwalnia go to z obowiązku złożenia ZUS ZSWA za pozostałych pracowników w terminie do 31 marca za rok poprzedni (w 2024 r. ostateczny termin upływa 2 kwietnia 2024 r.).
Przykład
W listopadzie 2023 r. płatnik składek złożył zgłoszenie ZUS ZSWA za pracownika, który złożył wniosek o emeryturę pomostową. Zgłoszenie to zostało oznaczone identyfikatorem 001 2023. W zgłoszeniu płatnik wykazał okres pracy w szczególnych warunkach tego pracownika od 1 stycznia do 23 listopada 2023 r. W marcu 2024 r. płatnik składek złożył kolejne zgłoszenie ZUS ZSWA za 2023 r. z identyfikatorem 002 2023 za pozostałych pracowników wykonujących w 2023 r. pracę w szczególnych warunkach.
Płatnicy składek przekazują wypełnione zgłoszenie ZUS ZSWA w takiej samej formie, w jakiej składają pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS. Jeśli zatem właściwa jest dla nich forma elektroniczna to zgłoszenie to przekazują w tej samej formie. Dopuszczalna jest także forma papierowa, ale dotyczy tylko tych płatników, którzy rozliczają składki nie więcej niż za 5 osób.
Podstawa prawna
art. 2 pkt 3, art. 3 ust. 6, art. 12 i 35-41 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 164; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1667
Agata Pinzuł
redaktor "MONITORA księgowego", specjalista ds. ubezpieczeń społecznych