Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 3/2024, data dodania: 14.02.2024

Czy pracodawca może ustalić w regulaminie pracy własne zasady odpracowywania wyjść prywatnych pracowników

PROBLEM

Mamy problem z dyscypliną rozliczeń i odrabiania wyjść prywatnych. Często pracownicy najpierw odrabiają takie wyjście prywatne, zostając dłużej w biurze, czasem bez żadnej konsultacji z przełożonymi, a potem wychodzą wcześniej z pracy. Niejednokrotnie też "zbierają minuty" od początku miesiąca, tzn. są w pracy 8 godz. i 10 min po kilka razy i te 10 minut zgłaszają jako "odpracowanie" wyjścia prywatnego, które następuje pod koniec miesiąca. Od następnego miesiąca chcemy to uregulować i wprowadzić zasadę, że pracownik najpierw musi zrealizować wyjście prywatne, a dopiero potem powinno nastąpić jednorazowe odpracowanie, które wymaga wcześniejszej zgody pracodawcy. Czy możemy takie postanowienie wprowadzić do regulaminu pracy?

RADA

Odpracowanie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych co do zasady powinno mieć miejsce po skorzystaniu z takiego zwolnienia, ale wyjątkowo dopuszczalne jest takie odpracowanie także przed udzieleniem wolnego. Zawsze jednak musi to nastąpić w terminie uzgodnionym z pracodawcą. W celu uniknięcia nieporozumień i samowolnego "odpracowywania" mogą Państwo wprowadzić do regulaminu pracy zasady, na jakich pracodawca wyraża zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych i na wyjścia prywatne oraz ich odpracowywanie.

UZASADNIENIE

Co do zasady praca nadliczbowa jest polecana pracownikowi przez pracodawcę, gdyż to on decyduje, czy zachodzą okoliczności wymagane przepisami pozwalające na wykonywanie przez pracownika takiej pracy. Jedynie w wyjątkowych okolicznościach pracownik może wykonywać pracę nadliczbową bez wyraźnego polecenia pracodawcy, jednak powinno się to odbywać w bezsprzecznym interesie pracodawcy. Wówczas faktycznie taka zgoda może być dorozumiana. Potwierdza to orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok SN z 10 września 2019 r. (II PK 55/18) czy postanowienie SN z 18 sierpnia 2021 r. (II PSK 129/21).

Sytuacja, gdy pracownicy w zakładzie pracy swobodnie decydują o wykonywaniu pracy w niektóre dni poza normalnymi godzinami pracy bez wyraźnej potrzeby pracodawcy, a nadpracowany skumulowany czas odbierają sobie w wybranym dniu, wychodząc wcześniej z pracy, nie jest praktyką prawidłową, ponieważ nie ma wówczas mowy o poleceniu pracodawcy wykonywania pracy nadliczbowej. Trudno też dopatrzyć się interesu pracodawcy w wykonywaniu przez niektórych pracowników pracy po 10-20 minut dłużej każdego dnia lub w niektóre dni. Pracodawca nie ma obowiązku tolerowania (akceptowania) sytuacji, w której to pracownicy decydują o celowości wykonywania w danym dniu pracy nadliczbowej. Praca nadliczbowa jest w tych przypadkach wykonywana de facto w interesie tylko samych pracowników i w istocie prowadzi do samowolnego zmieniania przez nich ustalonego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy (przez skracanie sobie innych dni pracy). Pracodawca ma pełne prawo zobowiązać pracowników do przestrzegania obowiązujących ich rozkładów czasu pracy i zakazać samowolnej pracy nadliczbowej, a następnie powinien konsekwentnie dyscyplinować pracowników zostających w pracy dłużej i informować ich o braku akceptacji dla takiego postępowania. W tym celu niezbędne jest wprowadzenie szczegółowych regulacji wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie pracy), w których będzie wyraźnie wskazany tryb wyrażania zgody na wykonywanie przez pracowników pracy w godzinach nadliczbowych.

Wyjścia prywatne i ich odpracowanie. Pracodawca może umożliwić pracownikom korzystanie ze zwolnień od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, tzw. wyjść prywatnych. W praktyce funkcjonują następujące sposoby rozliczenia takich wyjść:

  • pracodawca może nie wymagać od pracowników odpracowania takich wyjść - z zachowaniem przez nich prawa do wynagrodzenia za ich czas albo bez zachowania prawa do wynagrodzenia (wówczas za czas takiego wyjścia prywatnego pracownik ma obniżane wynagrodzenie miesięczne),

  • pracodawca może zezwalać pracownikom na takie wyjścia pod warunkiem odpracowania ich czasu (wówczas pracownik otrzymuje na koniec miesiąca swoje normalne wynagrodzenie, a godziny odpracowania, na podstawie art. 151 § 1 i 21 Kodeksu pracy, nawet jeśli przekroczą normy czasu pracy, nie są traktowane jak godziny nadliczbowe).

Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych może mieć miejsce jedynie za zgodą pracodawcy. Oznacza to, że pracownik nie może skorzystać z niego samowolnie.

 

Przykład

W lutym 2024 r. pracownik z własnej inicjatywy przez 4 dni został w pracy dłużej w kolejne poniedziałki, po 15 minut w każdym z nich, w sumie godzinę. Następnie 29 lutego 2024 r. poinformował pracodawcę, że korzysta z wyjścia prywatnego przez ostatnią godzinę pracy, wykazując, że odpracował ją wcześniej i ma do tego prawo. Takie działanie nie jest prawidłowe. Pracownik najpierw powinien zwrócić się do pracodawcy o udzielenie mu zwolnienia od pracy i dopiero potem z niego skorzystać. Natomiast pracodawca powinien od razu w dni, kiedy pracownik pozostawał samowolnie w pracy, zaznaczyć, że nie wyraża zgody na taką praktykę. Brak reakcji ze strony pracodawcy powoduje, że w tej sytuacji pracownik, wychodząc 29 lutego 2024 r. z pracy godzinę wcześniej, nie korzysta z wyjścia prywatnego (zwolnienia od pracy), tylko na podstawie art. 1512 § 1 Kodeksu pracy odbiera czas wolny za wcześniejszą pracę nadliczbową. 

 

Skorzystanie z trybu odpracowania wyjścia prywatnego, jeśli ma nie budzić żadnych wątpliwości i nie być mylone z odbiorem godzin nadliczbowych, wymaga następujących kroków:

Krok 1. Złożenie pracodawcy wniosku o udzielenie pracownikowi zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych

We wniosku pracownik powinien wskazać datę i czas wyjścia prywatnego, a także proponowaną datę i czas jego odpracowania. W celach dowodowych i na potrzeby ewidencji czasu pracy wiosek powinien mieć formę pisemną.

Krok 2. Udzielenie przez pracodawcę zgody 

Wskazane jest, aby zgoda pracodawcy również miała formę pisemną. Może to być adnotacja "akceptuję" na wniosku pracownika i podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej do akceptacji wniosku w imieniu pracodawcy.

Krok 3. Zrealizowanie wyjścia i odpracowania

Dopiero po uzyskaniu zgody na wyjście prywatne, a także akceptacji terminu jego odpracowania, pracownik może skorzystać z tego uprawnienia.

Krok 4. Odnotowanie wyjścia prywatnego i odpracowania w ewidencji czasu pracy

Każdorazowo wyjście prywatne, a następnie jego odpracowanie powinno być odnotowane w ewidencji czasu pracy. Następnie wraz z wnioskiem - zarchiwizowane.

Możliwość odpracowania wyjścia prywatnego przed jego terminem. Wątpliwości budzi natomiast kwestia, czy odpracowanie może nastąpić przez datą planowanego wyjścia prywatnego. Wyrażany jest pogląd, że powinno ono nastąpić dopiero po skorzystaniu przez pracownika z tego zwolnienia od pracy. Wówczas jest oczywiste, że dłuższe pozostawanie przez pracownika w pracy w kolejnym dniu roboczym (jednym z kolejnych dni roboczych) nie jest pracą nadliczbową, ale odpracowaniem krótszego czasu pracy w poprzednim dniu pracy (jednym z poprzednich dni). Takie podejście eliminuje ryzyko sytuacji, gdy po wcześniejszym odpracowaniu pracownik zrezygnuje z tego zwolnienia od pracy albo w dniu, na który było ono zaplanowane, skorzysta z urlopu na żądanie bądź znajdzie się na zwolnieniu lekarskim.

Jednak zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN "odpracować" oznacza nie tylko "wykonać zaległą pracę", ale i "wykonać z wyprzedzeniem to, co należało zrobić później" (www.sjp.pwn.pl). Można więc uznać, że dopuszczalne jest także, aby pracodawca zaakceptował propozycję pracownika albo sam wymagał odpracowania, wcześniej niż pracownik skorzysta z tego zwolnienia od pracy. Może to mieć miejsce przede wszystkim w tych przypadkach, w których pracodawca nie chce, aby zwolnienie pracownika od pracy opóźniło wykonanie jakiegoś zadania. Jednak i wówczas wszystko powinno się odbyć z uwzględnieniem powyżej wskazanych kroków.

Określenie zasad wyjść prywatnych w regulaminie. Pracodawca nie ma w ogóle obowiązku udzielania pracownikom zwolnień od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Jest to jego dobra wola. Zatem należy uznać, że ma też pełne prawo określić zarówno zasady korzystania z takich zwolnień, jak i zasady ich odpracowywania. Może tego dokonać w regulaminie pracy, a jeżeli nie jest zobowiązany do jego ustalenia - w innym akcie wewnątrzzakładowym. W regulacji tej może więc wprowadzić zasadę odpracowania wyjścia prywatnego dopiero po skorzystaniu przez pracownika ze zwolnienia od pracy. Ponadto, nawet jeśli w regulaminie nie będzie wprowadzona zasada odpracowania po terminie wyjścia prywatnego, pracodawca ma prawo w odpowiedzi na wniosek pracownika o zwolnienie w celach prywatnych nie zgodzić się na proponowane wcześniejsze terminy odpracowania i wskazać inny termin - dogodny dla zakładu pracy.

 

Przykład

Pracownik wystąpił do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o udzielenie mu zwolnienia w celu załatwienia spraw osobistych 15 marca 2024 r. w godzinach 14.00-16.00., proponując jego odpracowanie w dniach 4, 5, 11, 12, 18 i 19 marca 2024 r. - po 20 minut w każdym dniu, tj. w godzinach 16.00-16.20. Pracodawca zaakceptował wniosek pracownika o zwolnienie od pracy, jednak ustalił termin odpracowania na 19 marca 2024 r. w godzinach 16.00-18.00. Pracodawca miał prawo zmienić termin odpracowania. 

 

 

POWOŁANE ORZECZENIA SĄDÓW:

wyrok SN z 10 września 2019 r. (II PK 55/18)

postanowienie SN z 18 sierpnia 2021 r. (II PSK 129/21)

 

Bożena Lenart

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, autorka licznych publikacji z tej tematyki

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK