Czy czas związany z dojazdem do docelowego miejsca delegacji oraz powrót z tego miejsca wliczany jest do czasu pracy? Nasza firma ma siedzibę w Gliwicach. Pracownik został wysłany w delegację do Warszawy. Wyjechał z Gliwic o godzinie 6 rano. Do Warszawy dojechał o godzinie 9.30 i wykonywał swoje obowiązki służbowe (spotkanie z kontrahentem) do godziny 15.30 . Od 15.30 do 19.00 wracał samochodem służbowym do Gliwic. Rozkład czasu pracy w naszej firmie to 7.30-15.30. Jak rozliczyć pracownikowi taką delegację?
Do czasu pracy nie wliczamy czasu trwania podróży służbowej, w tym czasu przejazdu, przypadającego poza rozkładowymi godzinami pracy, jeżeli podczas tego okresu pracownik nie świadczy pracy.
Nie cały okres trwania podróży służbowej zaliczamy do czasu pracy pracownika, a tylko te jej części, które przypadają na zwykłe godziny pracy wynikające z rozkładu czasu pracy danej osoby (niezależnie od tego, czy faktycznie w tych godzinach wykonuje pracę) oraz te, które są poświęcone na realizację zleconego zadania służbowego.
Czas podróży służbowej wybiegający poza rozkład czasu pracy jest wliczany do czasu pracy pracownika jedynie w zakresie, w którym czas poświęcony jest bezpośrednio na pracę (realizację zleconego przez pracodawcę zadania służbowego).
Czas przejazdu poza rozkładowymi godzinami pracy nie jest zasadniczo zaliczany do czasu pracy. Byłby wliczany wówczas, gdyby w tym okresie pracownik przykładowo przygotowywał zgodnie z poleceniem materiały na spotkanie.
W opisanej w pytaniu sytuacji, do czasu pracy wliczymy czas od 7.30-15.30. Czasem pracy nie jest czas od 6.00 do 7.30 oraz od 15.30 do 19.00. Sam fakt przejazdu samochodem, nawet w przypadku, gdyby pracownik pojazd prowadził, nie skutkuje zaliczeniem czasu przejazdu do czasu pracy. Inaczej byłoby wówczas, gdyby pracownik otrzymał wyraźne polecenie przewiezienia czegoś lub kogoś - wówczas prowadzenie pojazdu stanowiłoby realizację usługi na rzecz pracodawcy.
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.