Nasza firma zawarła z pracownikiem umowę o podnoszeniu kwalifikacji w formie studiów magisterskich. Z tego tytułu dofinansowała pracownikowi czesne. W trakcie nauki pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z zawartą umową pracownik miał obowiązek zwrócić pracodawcy kwotę dofinansowania, gdyż nie wywiązał się z umowy (po zakończeniu studiów miał pracować w naszej firmie jeszcze przez 2 lata). Jednak z różnych względów pracodawca w okresie wypowiedzenia umowy o pracę umorzył mu tę kwotę. Czy w takiej sytuacji umorzona kwota dofinansowania do czesnego nadal nie podlega oskładkowaniu?
Wartość umorzonej kwoty dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W konsekwencji należy umorzoną kwotę uwzględnić w podstawie wymiaru składek i naliczyć od niej składki. Szczegóły w uzasadnieniu.
W sytuacji opisanej w pytaniu kwota umorzonego zwrotu dofinansowania stanowi przychód ze stosunku pracy. Pracownik bowiem nie dopełnił warunków umowy o dofinansowanie, gdyż przed upływem 2 lat od ukończenia nauki złożył wypowiedzenie umowy o pracę. W takim przypadku umorzenie wartości zwrotu dofinansowania nie jest już świadczeniem przyznanym pracownikowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. A to oznacza że wartość umorzonego dofinansowania stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasady ich opłacania reguluje:
ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej: ustawa systemowa),
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; dalej: rozporządzenie składkowe).
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy) z wyłączeniem:
przychodów wymienionych w rozporządzeniu składkowym,
wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników regulują art. 1031-1036 Kodeksu pracy. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1031 § 1-§ 3 Kodeksu pracy). Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowi wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia składkowego). Ze zwolnienia składkowego wyłączono zatem wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy przysługujące pracownikowi podejmującemu naukę lub podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
W przypadku gdy wartość dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji zawodowych ze względu na niedotrzymanie umowy podlega zwrotowi, a pracodawca zdecyduje się na umorzenie tej kwoty pracownikowi, to kwota umorzenia podlega oskładkowaniu na zasadach ogólnych, bowiem stanowi przychód pracownika (art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 ust.9). Rozporządzenie składkowe w § 2 ust. 1 pkt 29 nie wskazuje bowiem na zwolnienie wartości umorzonej kwoty dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Tożsame stanowisko zajął ZUS w wydanej 31 sierpnia 2023 r. interpretacji (DI/20000/43/793/2023).
Ważne
Umorzona przez pracodawcę kwota zwrotu dofinansowania do studiów przyznanego pracownikowi jest przychodem ze stosunku pracy i nie korzysta ze zwolnienia z oskładkowania.
Podstawa prawna
art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1, art. 83d ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1941
§ 1, § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 728, ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1665,
art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1843
art. 1031-1036 ustawy z 26 czerwca 1974 - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465
art. 34, art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 221; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2029
Michał Daszczyński
radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych