Monitor Księgowego 2/2023, data dodania: 17.01.2023

Ulga na ekspansję. Warunek wzrostu przychodów a możliwość skorzystania z tzw. ulgi na ekspansję - odpowiedź MF na interpelację poselską

Określony w uldze na ekspansję (art. 18eb updop) warunek wzrostu przychodów w dwuletnim okresie jest spełniony, jeżeli ten wzrost nastąpi choćby w jednym z wskazanych przepisem dwóch lat podatkowych. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, której fragment przedstawiamy.

MF

Sformułowane w treści interpelacji wątpliwości dotyczą określonego w art. 18eb ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa CIT) warunku wzrostu przychodów, którego spełnienie stanowi jedną z przesłanek uprawniających podatników do zastosowania obowiązującej od 1 stycznia 2022 r. preferencji podatkowej określanej mianem ulgi na ekspansję bądź ulgi prowzrostowej.

Zgodnie z treścią przywołanej regulacji podatnik może skorzystać z odliczenia pod warunkiem, że w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w art. 18eb ust. 1 ustawy CIT, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

W kontekście przedstawionego w interpelacji pytania o sposób rozumienia wymogu dwuletniego wzrostu przychodów należy uznać, że będzie on spełniony, jeśli przyrost przychodów względem dnia odniesienia (tj. ostatniego dnia roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia wydatków uprawniających do pomniejszenia podstawy opodatkowania w związku z zastosowaniem ulgi) nastąpi choćby w jednym z wyznaczonych treścią interpretowanego przepisu dwóch lat podatkowych.

Interpelacja nr 37741 w sprawie warunków korzystania z ulgi na ekspansję - sygn. DD5.054.8.2022 opubl. na www.sejm.gov.pl

Od redakcji

Ulga na ekspansję została wprowadzona z początkiem 2022 r. Można z niej skorzystać po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym składanym w 2023 r. Warto zauważyć, że w dotychczas wydanych interpretacjach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdził, że warunek wzrostu przychodów w dwuletnim okresie musi być spełniony przez podatnika w obydwu latach (zob. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.366.2022.1.MBD). Wydana odpowiedź MF na interpelację poselską wskazuje jednak, że obecnie fiskus zmienia stanowisko na korzystniejsze dla podatników. Zgodnie z odpowiedzią MF na interpelację podatnik, który poniósł koszty kwalifikowane w 2022 r., spełni warunek ulgi, jeżeli w 2022 r. zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień 2021 r. lub w 2023 r. zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień 2021 r.

Fakt, że przepis jest tak różnie interpretowany przez fiskusa wskazuje na potrzebę jego doprecyzowania lub wydania do niego odpowiednich objaśnień. Przy tym, zdaniem redakcji, zastosowanie się przez podatników do stanowiska zawartego w odpowiedzi na interpelację poselską nie powinno zaszkodzić podatnikowi. Niejasne przepisy podatkowe powinny być bowiem rozstrzygane na korzyść podatnika (art. 2a Ordynacji podatkowej).

Powołane interpretacje podatkowe:

interpretacja indywuidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.366.2022.1.MBD)

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK