PROBLEM
Z której z ulg podatkowych wynikających z przepisów updop:
może skorzystać spółka z o.o., która prowadzi jedynie działalność handlową i planuje wprowadzić na polski rynek nowe rodzaje towarów handlowych?
RADA
Spółka nie może skorzystać z żadnej z wymienionych ulg. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, nazywanych kosztami kwalifikowanymi (art. 18d ust. 1 updop). Jest to tzw. ulga B+R. Ulgę tę uzupełniają przepisy o zwrocie gotówkowym (zob. art. 18da updop) oraz dotyczące tzw. ulg na innowacyjnych pracowników (zob. art. 18db updop). Z treści pytania nie wynika, aby wskazana spółka prowadziła działalność badawczo-rozwojową (w rozumieniu wskazanym w art. 4a pkt 26 updop). Nie ma zatem podstaw do korzystania przez tę spółkę z ulgi B+R, a w konsekwencji również z ulgi na innowacyjnych pracowników. Zatem spółka nie może skorzystać z żadnej z wymienionych ulg.
Z kolei na podstawie art. 18eb updop podatnicy mogą odliczać od podstawy opodatkowania koszty podatkowe poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Ulga ta nazywana jest między innymi ulgą na rozwój i ekspansję, jak również ulgą na ekspansję oraz ulgą prowzrostową). Na potrzeby stosowania tej ulgi przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika (art. 18eb updop). W konsekwencji odliczenia w ramach ulgi na rozwój i ekspansję nie mogą dotyczyć działalności handlowej, tj. działalności polegającej na sprzedaży produktów nabytych uprzednio od innych producentów. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem są interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 września 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.433.2022.1.AR) oraz z 27 czerwca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.227.2023.2.MBD). Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji:
MF
(…) intencją ustawodawcy przy projektowaniu przepisów art. 18eb ustawy o CIT, było objęcie przedmiotową ulgą wyłącznie produktów stanowiących rzeczy (przedmioty materialne) wytworzone przez podatnika. W związku z powyższym nie można się zgodzić się ze Spółką, że jako podmiot nie wytwarzający faktycznie/fizycznie rzeczy (…) jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi na ekspansję.
W przedstawionej sytuacji - jak wynika z treści pytania - spółka prowadzi jedynie działalność handlową i nie ma własnej produkcji. Powoduje to, że nie może skorzystać również z ulgi rozwój i ekspansję.
Podstawa prawna
art. 4a pkt 26, art. 18d-18db oraz art. 18eb ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1843
Powołane interpretacje podatkowe:
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego
Czytaj także: "Ulga na ekspansję (prowzrostowa) - instrukcja korzystania" na stronie e-wydania "Mk" - www.inforlex.pl/ewydania