Biuletyn VAT 1/2024, data dodania: 05.02.2024

Obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony

Minister Finansów Andrzej Domański zapewnił, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony. Nowa data obowiązkowego korzystania z KSeF zostanie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Wówczas w każdym z 400 urzędów skarbowych rozpoczną się też praktyczne szkolenia z korzystania z darmowego oprogramowania MF do wystawiania e-faktur.

Konsultacje. Rozwiązania prawne oraz funkcjonalność systemu KSeF mają być poddane konsultacji. Harmonogram konsultacji ma być ogłoszony przez Ministerstwo Finansów w dniu 9 lutego 2024 r. 

Odpowiedzi na pytania. Ministerstwo zapowiedziało też, że od 9 lutego na stronie poświęconej KSeF będą sukcesywnie publikowane odpowiedzi na pytania zgłoszone przez przedsiębiorców.

Koszty wdrożenia. Część przedsiębiorców włożyło już wiele sił i środków w przygotowanie do korzystania z KSeF Ministerstwo zapewnia, że analizując propozycje ewentualnych zmian w KSeF, będzie na nie patrzyło również pod kątem kosztów dla przedsiębiorców. 

Bezpłatne szkolenia i wsparcie na infolinii. Wdrożenie obowiązkowego KSeF ma być realizowane ze wsparciem edukacyjnym ze strony fiskusa. Mianowicie od przełomu kwietnia i maja, w każdym z 400 urzędów skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofimy. Mają być one prowadzone dotąd, aż będzie zainteresowanie ze strony podatników. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca napotka jakiś problem, będzie mógł zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać odpowiednie wsparcie

Źródło:

Komunikat MF z 2 lutego 2024 r. pt. "Wkrótce zaczną się konsultacje w sprawie KSeF" - opubl. na www.mf.gov.pl 

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK