Monitor Księgowego 9/2023, data dodania: 13.09.2023

VAT od sprzedaży napojów w szklanych butelkach za kaucją - zmiany opublikowane w Dz.U.

Do ustawy o VAT zostały wprowadzone nowe zasady rozliczania VAT od sprzedaży napojów w butelkach zwrotnych w systemie kaucyjnym. VAT od niezwróconych butelek nie będzie rozliczał bezpośredni sprzedawca, tylko podmiot wprowadzający napoje do sprzedaży, dokonując rocznej korekty. Zasady rozliczania pozostałych opakowań nie zmieniły się. Zmiany wejdą w życie w terminie 30 dni od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli od 13 października 2023 r.

Po zmianie, w ustawie o VAT będą obowiązywały dwa systemy rozliczania opakowań zwrotnych.  Nowe  przepisy dotyczą tylko szklanych butelek o pojemności do półtora litra wielokrotnego użytku, które objęte będą systemem kaucyjnym w rozumieniu art. 8 pkt 13a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, czyli do opakowań wielokrotnego użytku (dodany art. 2 pkt 49 ustawy o VAT). Natomiast pozostałe opakowania zwrotne będą objęte dotychczasowymi zasadami rozliczeń. 

Więcej na ten temat piszemy w numerze 9 BV "Nowe zasady rozliczania VAT od sprzedaży napojów w szklanych butelkach za kaucją". Temat ten zostanie także omówiony w nr 10 Mk.

 

 

Joanna Dmowska

Ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK