PROBLEM
Jakie są skutki podarowania prezentu członkowi rady nadzorczej spółki kapitałowej? Czy otrzymany prezent stanowi dla niego przychód? Czy spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek, jaki poniosła na zakup prezentu?
RADA
Wartość prezentu otrzymanego przez członka rady nadzorczej stanowi dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście. Spółka nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatku poniesionego na zakup tego prezentu. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przychodami podlegającymi opodatkowaniu PIT są nie tylko otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne, ale także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 updof). Przychody ze świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń stanowią przychody ze źródła przychodów, z którym te świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne świadczenia są związane. Przychody uzyskiwane przez członków rad nadzorczych są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (zob. art. 13 pkt 7 updof). W związku z tym wartość prezentu przekazanego członkowi rady nadzorczej stanowi dla niego przychód z tego źródła przychodów. Spółka ma obowiązek pobrać od tego świadczenia zaliczkę na podatek i wpłacić ją na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie pobrana (zob. art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 updof). Ponieważ świadczenie otrzymane przez członka rady nadzorczej ma charakter niepieniężny, konieczne jest:
Po zakończeniu roku spółka jest obowiązana:
Spółka nie może zaliczyć do kosztów wydatku, jaki poniosła na zakup prezentu dla członka rady nadzorczej. Wynika to wprost z art. 16 ust. 1 pkt 38a updop. Na podstawie tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki komandytowo-akcyjnej, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.
Podstawa prawna:
art. 11 ust. 1, art. 13 pkt 7, art. 41 ust. 1 i ust. 7 pkt 3, art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320
art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 11
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego