PROBLEM
Nasza firma chciałaby zatrudnić na umowę zlecenia Ukraińca na pół roku do konkretnego projektu. Wiemy, że osoba ta ma już zawartą umowę o pracę w innej firmie, a pracodawca zgłosił do urzędu oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Czy też musimy równolegle składać takie oświadczenie o powierzeniu pracy?
RADA
Tak, w przypadku obywatela Ukrainy, który ma zawartą umowę o pracę z innym polskim pracodawcą i wykonuje ją legalnie na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, nowy pracodawca chcący zatrudnić tę osobę równolegle także ma obowiązek złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
UZASADNIENIE
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest najprostszym trybem legalizacji zatrudnienia, wprowadzonym dla obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy (§ 2 rozporządzenia w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi).
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy dla wskazanego w nim pracodawcy. Zezwolenie na pracę nie jest wymagane w przypadku cudzoziemca, jeżeli powiatowy urząd pracy przed rozpoczęciem tej pracy wpisał oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, a praca jest wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu. Oświadczenie składa pracodawca, który powierza tę pracę. W treści oświadczenia wskazuje m.in. dane swoje, jako podmiotu powierzającego, cudzoziemca, który ma wykonywać pracę, oraz informacje dotyczące oferowanej mu pracy.
Tabela. Dane wskazywane w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
W oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlegającym wpisaniu do ewidencji oświadczeń, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zamieszcza: | ||
informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi
| informacje dotyczące cudzoziemca | dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi |
|
|
|
Wskazanie szczegółowych danych dotyczących pracodawcy, a także rodzaju i miejsca pracy oraz umowy, na podstawie której będzie ona świadczona, oznacza, że oświadczenie może dotyczyć jednego konkretnego podmiotu i jednego stosunku prawnego.
Ważne
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może dotyczyć jednego konkretnego podmiotu powierzającego pracę i jednego stosunku prawnego.
Zatem w sytuacji gdy inny podmiot chciałby równolegle zatrudnić tę samą osobę, wymagane jest niezależne złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Przykład
Spółka X zatrudnia na umowę o pracę obywatela Ukrainy, który na podstawie tej umowy, zawartej na 6 miesięcy, ma świadczyć pracę na 3/4 etatu jako dyspozytor transportu dostawczego. W tym samym czasie spółka Y chciałaby zatrudnić tę samą osobę na podstawie umowy zlecenia na 3 miesiące, podczas których zadaniem tej osoby będzie wdrożenie zmian optymalizacyjnych w planowaniu transportów. W takiej sytuacji konieczne są dwa niezależne oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, ponieważ inne są: podmioty zatrudniające, podstawa świadczenia pracy, miejsce i wymiar tej pracy oraz zakres czynności.
Możliwość wykorzystania dotychczasowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Przepisy przewidują nieliczne wyjątki, kiedy wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany (art. 88z ust. 12 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Dzieje się tak, jeżeli:
nastąpiła zmiana siedziby albo miejsca stałego pobytu, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcia zakładu pracy bądź jego części przez innego pracodawcę;
nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
cudzoziemiec jest pracownikiem tymczasowym, skierowanym przez pracodawcę do innego pracodawcy użytkownika, niż określony w oświadczeniu, a dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi określone w oświadczeniu, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.
Sytuacja opisana w pytaniu nie obejmuje żadnego ze wskazanych wyjątków, co oznacza, że wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń jest konieczny.
Przykład
Spółka posiadająca 4 zakłady produkcyjne z branży automotiv przejmuje od 1 stycznia 2024 r. fabrykę opon. Pracownicy zatrudnieni w fabryce zostają także przejęci zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy. Wśród pracowników jest grupa 20 obywateli Ukrainy zatrudnionych od 1 września 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. na podstawie umów o pracę na czas określony po wpisaniu do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przez dotychczasowego pracodawcę. W przypadku tych osób nie będzie konieczne dokonywanie nowego zgłoszenia, ponieważ zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy, a ten tryb należy do wskazanych w przepisach wyjątków pozwalających wykonywać pracę na podstawie dotychczasowego zgłoszenia.
Podstawa prawna
art. 87 ust. 3, art. 88z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 735; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1737
§ 2 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2428
Magdalena Sybilska-Bonicka
specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, wieloletni praktyk, trener biznesu i były wykładowca akademicki z zakresu prawa pracy