W grudniu 2022 r. miały miejsce konsultacje publiczne projektu powszechnego obowiązkowego fakturowania elektronicznego KSeF. Obowiązkowe fakturowanie w KSeF ma zostać wprowadzone od 1 stycznia 2024 r.
Projektowana nowelizacja VAT ma wprowadzić e-fakturę (tzw. fakturę ustrukturyzowaną) jako powszechny system rozliczania. Jest to drugi etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (dalej: KSeF) w Polsce. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z tego systemu, który ma być obowiązkowy od 2024 r. W 2023 r. podatnicy mają czas na zapoznanie się z tym systemem i przygotowanie do obowiązkowego wdrożenia w 2024 r.
KSeF ma przynieść korzyści fiskusowi i dać efekt uszczelnienia systemu podatkowego, ponieważ dzięki temu systemowi fiskus będzie miał dostęp do pełnych informacji o wystawianych fakturach - w czasie rzeczywistym.
Obowiązkowy KSeF ma przynieść korzyści także podatnikom, takie jak:
Ustrukturyzowany jednolity wzór faktury ma mieć też wpływ na automatyzację procesów księgowych, co w konsekwencji przełoży się na oszczędność czasu pracowników i zredukuje liczbę pomyłek.
Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z darmowej aplikacji podatnika KSeF i aplikacja mobilnej KSeF. Umożliwiają one przeglądanie wystawionych lub otrzymanych faktur, ich pobieranie w formacie .xml lub PDF oraz zarządzanie nimi.
Źródło:
komunikat MF z 1 grudnia 2022 r. pt. "Krajowy System e-Faktur coraz bliżej. Projekt powszechnego fakturowania elektronicznego w konsultacjach publicznych" - opubl. na www.mf.gov.pl
Ewa Sławińska
prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"