Przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego. Z urzędu miasta zostało mu przyznane dofinansowanie kosztów nauki zawodu młodocianego pracownika. Ogólny okres kształcenia to 36 miesięcy - od września 2022 r. do 31 sierpnia 2025 r. Pomoc przyznano decyzją burmistrza miasta z maja 2023 r. Czy otrzymane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników stanowi dla przedsiębiorcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu PIT?
Tak, otrzymane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników stanowi dla przedsiębiorcy przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu PIT. Szczegóły - w uzasadnieniu.
Z art. 14 ust. 2 pkt 2 updof wynika zasada opodatkowania PIT dotacji i innych wymienionych w tym przepisie przysporzeń, które nie są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Z kolei na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zwolnienie to nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność (art. 21 ust. 36 updof).
W myśl art. 122 ust. 8 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników jest finansowane ze środków Funduszu Pracy. Z uwagi na to, że dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nie odbywa się w ramach dotacji w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, tylko finansowane jest ze środków pochodzących z Funduszu Pracy, to środki te nie mogą korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof. To oznacza, że tego rodzaju dofinansowanie jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanym PIT. Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2023 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.43.2023.2.KP).
Podstawa prawna
POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:
Marcin Szymankiewicz
doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej