Monitor Księgowego 5/2023, data dodania: 19.04.2023

Czy zleceniobiorca, któremu zleceniodawca wynajął mieszkanie, osiąga przychód opodatkowany PIT

PROBLEM

Spółka prowadzi działalność gospodarczą jako agencja pracy tymczasowej. W ramach tej działalności świadczy usługi użyczenia personelu na rzecz podmiotów trzecich. Zawiera z pracodawcami umowy, na mocy których zobowiązuje się do kierowania do nich żądanej liczby pracowników tymczasowych, w związku z czym zatrudnia zleceniobiorców. W celu prawidłowego wykonania usług na rzecz pracodawców spółka zapewnia nieodpłatnie zleceniobiorcom możliwość zbiorowego zakwaterowania w każdorazowym miejscu świadczenia przez nich usług lub w pobliżu tych miejsc. Spółka kwateruje zleceniobiorców m.in. w wynajmowanych przez nią mieszkaniach lub domach. Czy zleceniobiorcy osiągają przychód z tytułu zapewnienia im nieodpłatnego zakwaterowania?

RADA

Tak, wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania zleceniobiorców stanowi dla tych osób przychód z działalności wykonywanej osobiście, od którego spółka powinna pobrać zaliczkę na PIT. Szczegóły - w uzasadnieniu. 

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 742 Kodeksu cywilnego dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi. W przepisie tym ustawodawca ogranicza obowiązek zwrotu poniesionych przez przyjmującego zlecenie wydatków do takich, które służą należytemu wykonaniu zlecenia. Pomimo że w art. 742 Kodeksu cywilnego brak jest wyraźnego określenia charakteru tych wydatków, należy przyjąć, że chodzi o zwrot wydatków koniecznych i użytecznych. Decydujące znaczenie ma więc celowy charakter tych wydatków. Muszą one być uzasadnione dążeniem do należytego wykonania umowy. Wydatki o innym charakterze mogą podlegać zwrotowi, jeżeli w zawartej między stronami umowie zostaną one przewidziane. Nie oznacza to jednak, że te pozostałe wydatki również należy kwalifikować do wydatków wymienionych w art. 742 Kodeksu cywilnego.

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem umowy zlecenia jest świadczenie przez zleceniobiorcę usług wykonywania pracy tymczasowej na rzecz klientów spółki. Zatem tylko te wydatki, które są niezbędne i konieczne do wykonywania tych zleceń, będą wydatkami, o których mowa w art. 742 Kodeksu cywilnego. Świadczenia w postaci nieodpłatnego udostępniania mieszkań lub domów zleceniobiorcom w miejscowości, w której zlecenie będzie wykonywane, jest świadczeniem, które ma charakter osobisty, niezależnie od celu i okoliczności, w jakim zostało poniesione. Skoro bowiem przez okres wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca będzie zamieszkiwał w danym miejscu noclegowym, tym samym stwierdzić należy, że będzie on wykorzystywał to miejsce przede wszystkim dla celów osobistych (prywatnych). Nieodpłatne udostępnianie mieszkań lub domów zleceniobiorcom wynajmowanych przez spółkę nie będzie bowiem służyło zleceniobiorcom jako narzędzie pracy, miejsce pracy (służące wykonaniu umowy), lecz będzie służyło ich osobistym celom. Dzięki temu, że spółka zapewni zleceniobiorcom zakwaterowanie w miejscowości realizacji przyjętego zlecenia, zleceniobiorcy zaoszczędzą na wydatkach, do ponoszenia których byliby zmuszeni, gdyby spółka (zleceniodawca) nieodpłatnie nie udostępniła im mieszkań lub domów. Z tego powodu należy uznać, że ponoszone przez spółkę koszty zakwaterowania zleceniobiorców stanowią dla tych osób przychód z działalności wykonywanej osobiście podlegający opodatkowaniu PIT. W związku z tym spółka jest zobowiązana do poboru zaliczki na PIT od tych świadczeń. Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 stycznia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.751.2022.4.JŚ, oraz z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1007.2022.3.JM).

 

 

POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:

  • interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 stycznia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.751.2022.4.JŚ) oraz z 5 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1007.2022.3.JM)

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej

Czytaj także: "Czy ekwiwalent za używanie własnych narzędzi przez zleceniobiorcę jest zwolniony z PIT " na stronie e-wydania "Mk"- www.inforlex.pl/ewydania

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK