Monitor Księgowego 6/2023, data dodania: 19.04.2023

SLIM VAT 3 - uproszczenia w rozliczaniu VAT

SLIM VAT 3 to pakiet zmian w ustawie o VAT, którego celem mają być uproszczenia w rozliczaniu VAT. Pakiet ma wejść w życie 1 lipca 2023 r. Prace nad ta ustawą nie zostały jeszcze zakończone, ponieważ Senat wprowadził kilka poprawek do nowelizacji i ustawa wróciła do Sejmu. Druga nowelizacja wprowadzi obowiązek raportowania płatności transgranicznych. Rozwiązanie to ma być wprowadzone w celu kontroli branży e-commerce i śledzenia potencjalnego unikania opodatkowania przez podatników działających w tym sektorze. Rozwiązania dla branży e-commerce mają obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

SLIM VAT3:

  • Podwyższony zostanie limit wartości sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro. Ma to zwiększyć liczbę podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych w VAT.
  • Wprowadzona zostanie możliwość dysponowania środkami na rachunku VAT - będzie nimi można opłacić również podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek cukrowy, tzw. podatek od produkcji okrętowej, opłatę od "małpek" oraz podatek tonażowy.
  • Zostanie zlikwidowany wymóg posiadania faktury dot. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu. 
  • Wprowadzone zostaną przepisy umożliwiające składanie korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego.
  • Doprecyzowane zostaną zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej.
  • Wprowadzona zostanie możliwość rezygnacji z korekty, jeżeli różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych.
  • Zlikwidowany zostanie obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcji do odliczenia podatku naliczonego. Zamiast tego zostanie wprowadzony wymóg zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji.
  • Zwiększona zostanie kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100%, w sytuacji gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98%, z obecnych 500 zł do 10 tys. zł. Zmiana dotyczy podatników wykonujących w ramach działalności czynności opodatkowane i zwolnione z VAT i umożliwia odliczenie całej kwoty VAT w przypadku podatników, u których znaczną część obrotu stanowią czynności opodatkowane VAT.
  • Uregulowane zostaną kwestie przekazywania środków między rachunkami VAT w grupie. Wprowadzona zostanie możliwość przekazywania środków z rachunku VAT członka grupy na rachunek VAT przedstawiciela tej grupy.
  • Wprowadzone zostaną uproszczenia w zakresie raportowania rozliczeń dotyczące fakturowania (m.in. dostosowanie warunków wystawienia faktury do e-paragonu) oraz prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (m.in. możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych przez podatników). Wprowadzony ma być nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych.
  • Zostanie skonsolidowany system wydawania wiążących informacji poprzez wyznaczenie jednego organu właściwego do wydawania WIS, WIA, WIT oraz WIP.
  • Ujednolicone zostaną przepisy dotyczące zasad wydawania i stosowania WIS i WIA, czyli wiążących informacji o charakterze krajowym. Zlikwidowane zostaną opłaty za wniosek o wydanie WIS.

VAT w e-commerce

Zgodnie z ustawą nowelizującą banki i inne instytucje finansowe będą prowadzić, przechowywać i przesyłać do szefa KAS ewidencję wskazanych transakcji płatniczych. Raportowanie będzie dotyczyć płatności transgranicznych, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy.

Zgromadzone dane będą:

  • przechowywane przez szefa KAS,
  • umieszczone w unijnym systemie CESOP.

System CESOP będzie zbierać dane przekazywane przez administracje wszystkich państw członkowskich. W ten sposób powstanie kompleksowa baza danych o płatnościach transgranicznych, realizowanych w ramach Unii, jak i z krajami trzecimi, z której na ściśle określonych zasadach, będą mogły korzystać poszczególne państwa. CESOP to narzędzie analityczne służące do wykrywania nieprawidłowości w postaci unikania opodatkowania VAT albo zaniżania podstawy opodatkowania VAT w handlu transgranicznym w sektorze e-commerce.

Źródło:

Ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3030) - przyjęta przez Senat bez poprawek

Ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3025) - przyjęta przez Senat z poprawkami

Komunikat MF z 18 kwietnia 2023 r. pt. "Pakiet SLIM VAT 3 i ustawa uszczelniająca VAT w sektorze e-commerce przyjęte przez Sejm" - opubl. na www.mf.gov.pl 

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK