Monitor Księgowego 5/2018, data dodania: 27.03.2018

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na zegarki wręczane pracownikom z okazji jubileuszu zakładu

PROBLEM

X. spółka z o.o. w maju 2018 r. będzie obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia zakładu. W związku z jubileuszem zamierza m.in. nabyć upominki w postaci zegarków z wygrawerowanym logo spółki i wręczyć je nieodpłatnie swoim pracownikom (otrzymają je wszyscy pracownicy z co najmniej 5-letnim stażem pracy). Zegarki zostaną nabyte ze środków obrotowych spółki i nie będą stanowiły dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę. Otrzymywanie tego rodzaju upominków przez pracowników nie wynika z zawartych ze spółką umów o pracę, regulaminu pracy lub innych aktów wewnętrznych. Intencją spółki jest obdarowanie w zasadzie wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane przez nich stanowisko i otrzymywane wynagrodzenie (liczy się tylko odpowiedni staż pracy). Uczczenie w tej formie jubileuszu istnienia zakładu będzie mieć dodatkowy pozytywny wpływ na ogólną działalność spółki (wzmocni więź z pracownikami, podkreśli, iż należą oni do liczącej się, stabilnej finansowo organizacji, co z może być dla nich bodźcem do dalszej efektywnej pracy). Czy spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie zegarków?

RADA

Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie tych zegarków. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Aby wydatek poniesiony przez spółkę stanowił dla niej koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych spółki (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • wartość poniesionego wydatku nie została spółce w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów ze źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów ze źródła,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Omawiany wydatek, jako związany z pracownikami, spełnia większość z tych warunków. Warto się jednak zastanowić, czy tego rodzaju drogie wydatki dla pracowników nie stanowią tzw. reprezentacji.

Przypomnijmy, że nie uważa się za koszty podatkowe wydatków na reprezentację, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. 1 pkt 28 updop).

Ustawa o pdop nie zawiera legalnej definicji terminu reprezentacja. Definiowały to pojęcie wielokrotnie sądy administracyjne, w tym NSA m.in. w wyroku (składu siedmiu sędziów) z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11. NSA stwierdził w nim, iż:

NSA

(…) Celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. (…). Kwalifikacja każdego przypadku powinna być odrębna, uzależniona od jego okoliczności. W tym celu należy odwołać się do etymologii tego terminu. Wyraz "reprezentacja" pochodzi od łacińskiego "repraesentatio" oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że "reprezentacja" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. (…).

W przypadku X spółki z o.o. wydatkom na nabycie zegarków nie można przypisać znamion reprezentacji. Taki zabieg ma bowiem wywrzeć pozytywny wpływ na ogólną działalność spółki, wzmacniając więź spółki z pracownikami. Wydatki te, ponieważ nie są skierowane na zewnątrz spółki, nie są zatem wyłączone z kosztów jako reprezentacyjne. Zatem spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na nabycie tych zegarków, gdyż koszty te spełniają ogólne warunki wynikające z art. 15 ust. 1 updop. Takie stanowisko potwierdza także interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.15.2018.1.BM. Zakładamy przy tym, iż zaliczeniu tych wydatków do kosztów podatkowych nie sprzeciwia się art. 15d updop. Przepis ten wyklucza z kosztów wydatki uregulowane gotówką, w sytuacji gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł.

 

Podstawa prawna:

  • art. 15d, art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343; ost.zm. Dz.U. z 2018 r., poz. 398

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK