Biuletyn VAT 6/2022, data dodania: 03.06.2022

Jaki kurs waluty zastosować, gdy wystawiono zbiorczą fakturę dokumentującą WDT

PROBLEM

Rozpoczęliśmy dostawy na Słowację. Za dostawy dokonane w danym miesiącu będzie jedna faktura zbiorcza, wystawiona przez nabywcę. Jakie kursy zastosować do przeliczenia takiej faktury? Co z obowiązkiem podatkowym? Można się zgodzić na takie rozliczenie?

RADA

Tak, również wewnątrzwspólnotowe dostawy dokonane w danym miesiącu możemy dokumentować zbiorczymi fakturami. W takim przypadku kurs przeliczenia przyjmujemy z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury, ale nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

UZASADNIENIE

Na wstępie przypomnijmy, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów oznacza wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności opodatkowanych, na terytorium innego państwa członkowskiego. Podatnik może rozpoznać WDT, jeśli są spełnione łącznie następujące warunki:

  • wywóz następuje w wyniku wykonania dostawy towarów,
  • wywóz następuje na terytorium innego państwa członkowskiego,
  • nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego (w skrócie: podatnikiem VAT UE) albo osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego.

W przypadku dokonania WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (art. 20 ust. 1 ustawy o VAT). Tym samym w przypadku dostaw WDT bardzo istotne jest wystawienie faktury.

Ustawodawca nie wprowadził odrębnych reguł dokumentowania WDT. Tym samym podatnicy stosują takie same zasady fakturowania WDT jak przy transakcjach krajowych. To oznacza, że fakturę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru (art. 106i ust. 1 ustawy VAT). Dodatkowo faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru (art. 106i ust. 7 ustawy o VAT). W praktyce przyjmuje się, mimo że nie wynika to z przepisów, iż jedna faktura może dokumentować kilka dostaw, pod warunkiem że dotyczą dostaw dokonanych w danym miesiącu. Nawet w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw ciągłych dokonanych przez okres dłuższy niż miesiąc uważa się je za dokonane z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów.

Z pytania wynika, że podatnik chce wystawiać tylko jedną fakturę zbiorczą na całą dokonaną w danym miesiącu sprzedaż na Słowację. W związku z tym nie ma problemu, aby udokumentował fakturą zbiorczą wszystkie dostawy dokonane w jednym miesiącu. Dokumentując wszystkie dostawy WDT z danego miesiąca, podatnik określa moment powstania obowiązku podatkowego na dzień wystawania faktury zbiorczej.

Przykład

Polska spółka dokonała w maju 5 dostaw do słowackiego kontrahenta. Nabywca wystawił w imieniu sprzedawcy fakturę 6 czerwca. W tym przypadku dla wszystkich dostaw dokonanych w maju obowiązek powstał 6 czerwca.

Nie ma więc żadnych przeszkód, aby podatnik udokumentował jedną fakturą dostawy dokonane w tym samym miesiącu.

W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez EBC na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro (art. 31a ustawy o VAT).

Podatnik może przyjąć również kurs wspólny dla VAT i podatku dochodowego. Wtedy do przeliczenia będzie przyjmowany kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania przychodu.

Gdy faktura zbiorcza zostanie wystawiona w terminie (do 15 dnia następnego miesiąca), obowiązek podatkowy powstaje w momencie jej wystawienia. Czyli kwoty wyrażone na takiej fakturze (gdy podatnik nie przyjął specjalnego sposobu ustalania kursu walut) przeliczamy po kursie z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład

Wróćmy do poprzedniego przykładu. Faktura została wystawiona w terminie i do wszystkich dostaw dokonanych w maju obowiązek powstał 6 czerwca 2022 r. Do przeliczenia tej faktury należy przyjąć kurs z 3 czerwca 2022 r. (4 i 5 czerwca to dni wolne od pracy).

 

 

Podstawa prawna:

  • art. 13 ust. 1, art. 20 ust. 1 art. 31a ust. 1, art. 106i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1137

Tomasz Burchard

doradca podatkowy

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK