PROBLEM
Kiedy dokonujemy rozliczenia WNT w związku z udzielonym skontem? Co w przypadku, gdy po rozliczeniu WNT spełniono warunki do skonta, ale nie otrzymano faktury korygującej dotyczącej skonta?
RADA
Można obniżyć podstawę opodatkowania, podatku należnego i podatku naliczonego w związku ze skorzystaniem ze skonta dotyczącego WNT za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty (o ile zapłata następuje w terminie uprawniającym do skorzystania ze skonta). Jest tak również, jeżeli nie otrzymano faktury korygującej dotyczącej skonta. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Skonto jest rodzajem rabatu, który funkcjonuje zarówno w transakcjach krajowych, jak i zagranicznych. Jednak w przypadku transakcji krajowych rozliczenie skonta nie wywołuje już takich wątpliwości jak w przypadku transakcji zagranicznych, a w omawianym przypadku WNT.
Do 30 września 2021 r. przepisy nie wskazywały wprost okresu rozliczeniowego, w którym należy uwzględniać korekty "in minus" dotyczące WNT, importu usług oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT jest nabywca. Najczęściej podatnicy uwzględniali takie korekty w zależności od ich przyczyny, przy czym w odniesieniu do przyczyn zaistniałych po dokonaniu transakcji korekty "in minus" są przez podatników z reguły dokonywane były w okresach, w których otrzymali oni dokumenty korygujące.
Obecnie z art. 29a ust. 15a oraz art. 30a ust. 1a ustawy o VAT wynika, że w przypadku WNT, importu usług oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT jest nabywca, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.
W przypadku skont przyczyną obniżenia podstawy opodatkowania jest dokonanie płatności w terminie uprawniającym do skorzystania ze skonta. Zatem obniżenia podstawy opodatkowania należy w przedstawionej sytuacji uwzględniać w okresach rozliczeniowych, w których dokonują Państwo płatności (o ile zapłata następuje w terminie uprawniającym do skorzystania ze skonta). Prawidłowość tego stanowiska potwierdza treść interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.101.2022.1.JO), w której czytamy, że:
(…) odnosząc się do Państwa sytuacji na gruncie przepisów ustawy o VAT w zakresie uwzględnienia obniżenia podstawy opodatkowaniu z tytułu udzielonego skonta w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powyższej korekty Państwo powinniście dokonać za okres, w którym zaistniała przyczyna jej obniżenia, tj. nastąpiły warunki do zastosowania skonta czyli w Państwa sytuacji nastąpiła faktyczna zapłata za fakturę na rzecz dostawcy unijnego w wyznaczonym terminie.
WAŻNE!
Korekty podstawy opodatkowaniu z tytułu udzielonego skonta w przypadku WNT polski podatnik powinien dokonać za okres, w którym nastąpiła terminowa, faktyczna zapłata za fakturę na rzecz dostawcy unijnego.
Wskazane zasady obowiązują również, gdy zapłata następuje przed przesłaniem pliku JPK_VAT za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT, ale już w kolejnym miesiącu. W konsekwencji również w takich przypadkach właściwym do uwzględnienia skonta okresem rozliczeniowym jest okres rozliczeniowy, w którym dokonana została zapłata (w terminie uprawniającym do skonta). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w treści cytowanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.101.2022.1.JO), która wydana została na wniosek spółki korzystającej ze skont najczęściej przed przesłaniem pliku JPK_VAT za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Przykład
W czerwcu 2022 r. w spółce X powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast na początku lipca 2022 r. spółka dokonała płatności za towary będące przedmiotem tego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w terminie uprawniającym do skonta. W tej sytuacji spółka X:
1) w pliku JPK_VAT za czerwiec 2022 r. powinna wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w pełnej wysokości,
2) w pliku JPK_VAT za lipiec 2022 r. powinna uwzględnić będące konsekwencją skorzystania ze skonta zmniejszenie podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz zmniejszenie kwoty podatku naliczonego.
Korekty podstawy opodatkowaniu z tytułu udzielonego skonta w przypadku WNT polski podatnik powinien dokonać za okres, w którym zaistniała przyczyna jej obniżenia. Jest tak niezależnie od tego, czy i kiedy unijny dostawca wystawi faktury korygujące. Przy czym w razie braku takich faktur obniżeń podstawy opodatkowania we wskazanych przypadkach należy dokonywać - jak wynika z cytowanej interpretacji indywidualnej - na podstawie faktury pierwotnej. W interpretacji tej czytamy:
(…) w przypadku, gdy po rozliczeniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów spełniono warunki do skonta, ale nie otrzymano faktury korygującej dotyczącej skonta, należy w pliku JPK_VAT wykazać to skonto na podstawie faktury pierwotnej, z której te warunki wynikają. Zapis dotyczący skonta nie podlega bowiem oznaczeniu "WEW"
Podkreślić należy, że art. 86 ust. 19c ustawy o VAT stanowi, iż w przypadkach obniżenia podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 29a ust. 15a i art. 30a ust. 1a ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonał korekty podstawy opodatkowania. A zatem w przypadku korzystania ze skont okres rozliczeniowy dokonania zapłaty (w terminie uprawniającym do skonta) jest właściwy nie tylko do uwzględnienia obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego, ale również do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego.
Podstawa prawna:
art. 29a ust. 15a, art. 30a ust. 1a, art. 86 ust. 19c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1561
Powołane interpretacje organów podatkowych:
Tomasz Krywan
doradca podatkowy