Biuletyn VAT 4/2023, data dodania: 31.03.2023

Jak rozliczyć przyznany bonus/premię pieniężną dotyczące WNT z poprzedniego roku

PROBLEM

W lutym 2023 r. podatnik otrzymał Credit Note od kontrahenta unijnego opisaną jako bonus za 2022 r. Czy notę ujmuje się dla celów VAT jako korektę WNT "in minus"? Jeżeli tak, to za jaki okres?

RADA

Jeżeli omawiany bonus (premia pieniężna) jest ściśle powiązany z dostawami (WNT) zrealizowanymi w 2022 r., to podatnik powinien zmniejszyć podstawę opodatkowania WNT. Taką korektę "in minus" należy rozliczyć w okresie, w którym wystąpiła przyczyna zmniejszenia, tj. udzielenie rabatu. W tym przypadku zastosowanie znajdzie kurs przeliczeniowy z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Konsekwencje przyznanego bonusu, jak zakładamy - w formie premii pieniężnej, są uzależnione od tego, czy premia pieniężna będzie traktowana jako korekta zmniejszająca podstawę opodatkowania wcześniej zrealizowanych wewnąrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). 

Jeżeli tak, to w kolejnym kroku do ustalenia pozostanie kwestia rozpoznania okresu, w którym taka korekta powinna być rozliczona dla celów VAT oraz po jakim kursie przeliczeniowym (przy założeniu, że premia pieniężna została określona w walucie obcej). 

1. Premia pieniężna jako korekta WNT

Rozpoznanie premii pieniężnej otrzymanej od unijnego dostawcy jako korekty WNT zasadniczo wystąpi wówczas, gdy zajdzie ścisły związek między przyznanym bonusem a dokonanymi zakupami towarów u podmiotu, od którego podatnik otrzymał ten bonus. W przeciwnym razie przyznana premia (bonus) może zostać uznana za świadczenie usług przez otrzymującego premię. Takie podejście jest ugruntowane w praktyce organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych (zob. przykładowo uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, czy interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/ 10/423/AEW/12/PT-618). 

Wspomniane wnioski zostały przedstawione również w interpretacji z 8 sierpnia 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.193.2017.2.KB), w której organ podatkowy wyraźnie podkreślił:

Warunkiem uznania, że premia pieniężna/bonus stanowi w istocie rabat, jest wykazanie ścisłego związku pomiędzy premią pieniężną, a zrealizowanymi dostawami. (…)Relacja ta staje się szczególnie widoczna w przypadku, gdy prawo do przyznania premii pieniężnej i/lub jej wysokość, uzależniona jest od określonego między stronami poziomu obrotów osiągniętego w danym czasie, który ustalany jest na podstawie faktur dokumentujących dokonane w tym czasie dostawy. 

Przy założeniu zatem, że bonus (premia pieniężna) za 2022 r., o którym mowa w zadanym pytaniu, jest ściśle powiązany z dostawami (WNT) zrealizowanymi we wskazanym roku, generalnie powinien być uznany za korektę zmniejszającą WNT. 

2. Wykazanie korekty WNT z tytułu przyznanego bonusu 

W celu ustalenia okresu rozliczeniowego, w którym należy wykazać przyznany bonus, trzeba sięgnąć do art. 30a ustawy o VAT, który reguluje kwestię ustalania podstawy opodatkowania WNT, w tym także sposób jego korygowania. 

Zgodnie z art. 30a ust. 1a ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.

Dlatego obniżenie podstawy opodatkowania WNT należy wykazać w rozliczeniu za okres, w którym przyznano rabat, rozumiany jako przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania WNT. Jeżeli zatem podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzymał od swojego kontrahenta rabat w lutym 2023 r. - korekty podstawy opodatkowania powinien dokonać w JPK_V7M składanym za ten właśnie okres. 

3. Kurs przeliczeniowy dla celów wykazania korekty "in minus" WNT

Obecnie przepisy ustawy o VAT wprost nie regulują zasad przeliczania korekt zmniejszających podstawę opodatkowania WNT, które są wystawiane z przyczyn następczych, tj. nieistniejących w momencie wystawiania faktur pierwotnych za dostawę. Za taką właśnie przyczynę uznawane są korekty przyznające bonus/premię pieniężną. Pewnych wskazówek w tym zakresie dostarczają wydawane interpretacje indywidualne. Zgodnie z prezentowanym w nich stanowiskiem w przypadku korekt z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie realizacji transakcji pierwotnej, w szczególności zmniejszających podstawę opodatkowania, przy przeliczaniu kursu waluty obcej należy, co do zasady, zastosować taki kurs waluty, jaki zastosowano pierwotnie przy ustalaniu podstawy opodatkowania, tj. zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT - średni kurs danej waluty obcej ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli kurs z transakcji pierwotnej (zob. interpretację indywidualną z 16 marca 2022 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.860.2021.1.RR). 

W przypadku przyznania rabatu/premii pieniężnej zastosowanie ww. reguły będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Premia pieniężna za dany okres (w naszym przypadku za 2022 r.) może dotyczyć szeregu transakcji WNT zrealizowanych we wskazanym roku. Z tego względu organy podatkowe w drodze wyjątku dopuszczają w przypadku takich zbiorczych faktur korygujących stosowanie jednego kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia takiej zbiorczej faktury korygującej.

Zatem w naszym przypadku, jeżeli sprzedawca udzieli rabatu za dostawy zrealizowane w 2022 r. oraz udokumentuje to zbiorczym dokumentem, to dla celów rozliczenia VAT w JPK_V7M polski podatnik może zastosować kurs przeliczeniowy waluty obcej z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia takiego dokumentu. 

 

POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH

  • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 marca 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.860.2021.1.RR)
  • pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.193.2017.2.KB)
  • interpretacja ogólna Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r. (sygn. PT3/033/ 10/423/AEW/12/PT-618)

 

Adrian Błaszkiewicz

ekspert w zakresie VAT

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK