9 marca 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza do polskiego prawa tzw. dyrektywy work-life balance, czyli zasadę równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. W ostatecznej wersji ustawy Sejm uwzględnił niektóre poprawki Senatu dotyczące uprawnień pracowniczych związanych z urlopami na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopami rodzicielskimi.
Jednym z celów uchwalenia ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw jest ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Umożliwić ma to szeroka nowelizacja przepisów regulujących pracownicze prawa dotyczące rodzicielstwa.
Omawiana nowelizacja Kodeksu pracy ma także zwiększyć przejrzystość warunków zatrudnienia pracowników. W tym celu zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące stosunku pracy, umów o pracę czy obowiązków informacyjnych pracodawcy.
Kodeks pracy przyznaje prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownikowi, który:
Zgodnie ze znowelizowanymi przez Sejm w wyniku poprawek Senatu przepisami urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego trzeba będzie udzielać na wniosek złożony przez pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej. Trzeba go będzie złożyć w terminie 7 dni od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, jednak nie później niż 21 dni od dnia przyjęcia dziecka. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić taki wniosek (art. 1 pkt 35 lit. e nowelizacji).
Powyższe zasady należy stosować do pracownika, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka i który w dniu wejścia w życie omawianej nowelizacji będzie uprawniony do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Urlopu należy udzielać na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji. Urlop powinien być udzielony w terminie określonym we wniosku pracownika, jednak nie dłuższym niż 35 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji (art. 33 nowelizacji).
Omawiana nowelizacja wydłużyła także urlop rodzicielski. Pracownicy-rodzice dziecka będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
Dotychczas wymiar urlopu rodzicielskiego wynosił odpowiednio 32 i 34 tygodnie.
Ważne
Po zmianie przepisów urlop rodzicielski zostanie wydłużony do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas porodu) oraz 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego).
Pracownicy-rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz.U. z 2020 r. poz. 1329; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2140), uzyskają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:
Urlop rodzicielski nadal będzie przysługiwał łącznie obojgu pracownikom-rodzicom dziecka. Przy czym każdemu z pracowników-rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu. Prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka (będzie to nieprzenoszalna część urlopu).
Na skutek uwzględnienia przez Sejm senackiej poprawki pracownikowi, który w okresie od 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie omawianej nowelizacji:
będzie przysługiwało prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego w podanym wyżej wymiarze (art. 34 nowelizacji).
Także pracownik-rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, który w okresie od 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie nowelizacji miał prawo do urlopu rodzicielskiego albo jego części lub korzystał z urlopu rodzicielskiego albo jego części, uzyska prawo do skorzystania z części urlopu rodzicielskiego w wymiarze różnicy między wymiarem urlopu rodzicielskiego wynoszącym 65 lub 67 tygodni (określonym w znowelizowanym art. 1821a § 2 Kodeksu pracy), a wymiarem urlopu wynoszącym 32 lub 34 tygodnie (określonym w art. 1821a § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu dotychczasowym).
Po nowelizacji urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo albo w nie więcej niż 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
W razie łączenia przez pracownika-rodzica dziecka korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu wymiar urlopu będzie ulegał wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika-rodzica dziecka w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
Natomiast w przypadku łączenia przez pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego będzie ulegał wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
Nowelizacja skróciła okres na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Pracownik-ojciec nadal będzie miał prawo do tego rodzaju urlopu w wymiarze do 2 tygodni, jednak będzie mógł z niego skorzystać nie dłużej niż do:
Dotychczas urlop ojcowski mógł być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia albo upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka.
Ważne
Po zmianie przepisów urlop ojcowski trzeba będzie wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko w dniu wejścia w życie nowelizacji będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w dotychczasowych przepisach, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko:
Nowelizacja wprowadza także nowe przepisy chroniące stosunek pracy:
W powyższych okresach pracodawca nie będzie mógł prowadzić przygotowań do wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy lub rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pracodawca nie będzie mógł także wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy, chyba że zajdą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy.
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem do dnia zakończenia urlopu związanego z rodzicielstwem będzie możliwe tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Nowelizacja przewiduje również nowy rodzaj urlopu - urlop opiekuńczy. Urlop ten będzie przysługiwał pracownikowi w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jego celem jest zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie:
- wymagającej takiej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Pracodawca będzie udzielał urlopu opiekuńczego na podstawie wniosku pracownika. Za czas tego urlopu pracownik nie zachowa prawa do wynagrodzenia, ale okres korzystania z urlopu opiekuńczego będzie wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Uchwalona nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje również m.in.:
- modyfikację okresów, na jakie będzie zawierana umowa o pracę na okres próbny,
- rozszerzenie treści informacji dla pracownika o warunkach zatrudnienia,
- wprowadzenie obowiązku uzasadniania wypowiedzenia oraz konsultacji związkowej umów na czas określony,
- wprowadzenie dodatkowych 15-minutowych przerw w pracy przy dobowym wymiarze czasu pracy powyżej 9 i 16 godzin,
- przyznanie pracownikom prawa do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.
W dniu oddania bieżącego numeru MPPiU do druku nowelizacja Kodeksu pracy oczekiwała na podpis prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Więcej na temat omawianej nowelizacji Kodeksu pracy pisaliśmy w nr. 3/2023 MPPiU. Szczegółową analizę nowych regulacji przedstawimy w kolejnym numerze naszego czasopisma w dziale "Temat numeru".
Podstawa prawna
art. 1, art. 33-35 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w dniu oddania bieżącego numeru MPPiU do druku ustawa oczekiwała na podpis prezydenta)
Tomasz Kowalski
specjalista z zakresu prawa pracy