Monitor Księgowego 4/2023, data dodania: 23.03.2023

Czy w związku z zapłatą zaliczki na poczet zakupu samochodu spółka ma obowiązek rozpoznać dochód opodatkowany estońskim CIT

PROBLEM

Spółka z o.o. korzystająca z opodatkowania w formie estońskiego CIT wpłaciła zaliczkę na poczet samochodu osobowego. Będzie on stanowić w spółce środek trwały, który nie będzie wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji spółka obowiązana jest rozpoznać dochód do opodatkowania?

RADA

Kwota zapłaconej zaliczki nie stanowi dla spółki dochodu opodatkowanego ryczałem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek (estońskim CIT) podlegają dochody wskazane przepisami art. 28m ust. 1 updop. Dotyczy to także dochodów z tytułu: 

  • ukrytych zysków (zob. art. 28m ust. 1 pkt 2 updop) oraz
  • wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 28m ust. 1 pkt 3 updop). 

Przy czym zarówno dochody z tytułu ukrytych zysków, jak i dochody z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą powstawać mogą na skutek ponoszenia wydatków i dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku. Jest tak, jeżeli te składniki majątku nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej (zob. art. 28m ust. 4 pkt 2 oraz dodany od 1 stycznia 2023 r. art. 28m ust. 4a updop).

Zauważyć należy, że na podstawie wymienionych przepisów dochodami z tytułu ukrytych zysków lub dochodami z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą może być część odpisów amortyzacyjnych dotyczących samochodów osobowych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości. W tej sytuacji nie są dochodami z tytułu ukrytych zysków ani dochodami z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą kwoty zaliczek zapłaconych w związku z nabywaniem samochodów osobowych, które stanowić będą w spółkach środki trwałe. Przyjęcie odmiennego stanowiska oznaczałoby bowiem dwukrotne uznanie za dochody z tytułu ukrytych zysków lub dochody z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą tych samych kwot (najpierw 50% wpłaconych zaliczek, a następnie 50% odpisów amortyzacyjnych lub odpisów z tytułu trwałej utraty wartości), co byłoby sytuacją niedopuszczalną. Podsumowując, kwota zapłaconej zaliczki nie stanowi dla spółki dochodu opodatkowanego ryczałem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT).

Ważne

Podstawa prawna

  • art. 28m ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 412

 

Tomasz Krywan 

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK