Celem ulgi badawczo-rozwojowej jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, a nie inwestycji polegających na zakupie nowych urządzeń czy systemu, który usprawnia funkcjonowanie prowadzonej działalności. Tym samym modernizacja parku maszynowego nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej i tzw. ulga B+R nie ma tu zastosowania. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
MF
Modernizacji parku maszynowego nie można uznać za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy, nie jest to bowiem działalność twórcza podejmowana w sposób systematyczny, mająca na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, lecz jak wynika z treści wniosku modernizacja parku maszynowego polegająca na zakupie nowych urządzeń oraz systemu, która pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu, zwiększenie wydajności dotychczas posiadanych urządzeń, zminimalizowanie strat ponoszonych w trakcie procesu produkcyjnego, a także na oszczędność czasu, wody i energii oraz zwiększenie estetyki produktów.
Zaakcentować należy, że celem ulgi badawczo-rozwojowej jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, a nie inwestycji polegających na zakupie nowych urządzeń oraz systemu, które usprawniają funkcjonowanie prowadzonej działalności.
O ile więc zakup nowych urządzeń i systemu jest (może być) emanacją nowoczesnych rozwiązań wprowadzanych w przedsiębiorstwie, nie są one jednak wynikiem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę ani nie służą bezpośrednio do inicjowania, projektowania czy tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług. Ich zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania prowadzonej działalności.
W świetle powyższego, zdaniem tut. Organu, przedstawioną we wniosku aktywność nie można uznać za działalność badawczo-rozwojową, ponieważ Wnioskodawca dokonał jedynie zakupu urządzeń i systemu do zarzaądzania i sterowania produkcją w celu usprawnienia funkcjonowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Zakup nowych urządzeń oraz systemu usprawniającego działalność Wnioskodawcy we wskazanych we wniosku obszarach, nie oznacza podejmowania czynności związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Zatem ww. działalność nie spełnia definicji zawartych w cytowanych powyżej przepisach.
Tym samym należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy podejmowana przez Spółkę działalność polegająca na modernizacji parku maszynowego, w całości lub w którejś z części, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ust. 1 updop, w zw. z art. 4. ust. 2 oraz 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r., należy uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 sierpnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.255.2020.2.MBD
Przedsiębiorca, chcący skorzystać z ulgi B+R w związku z wydatkami na modernizację posiadanych maszyn, powinien analizować te wydatki pod kątem tego, czy przyczyniają się one do tworzenia innowacyjnych produktów lub usług. Jeżeli związek takich kosztów z działalnością rozwojową nie jest wystarczający, to nie ma możliwości skorzystania z ulgi B+R. Przy tym działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza. Poniesienie wydatków - mających na celu samo prowadzenie procesu produkcyjnego - nie stanowi innowacji i tym samym nie będzie objęte omawianą ulgą. Ulepszenie procesu produkcji w pewnych przypadkach może być uznane za działalność badawczo-rozwojową, ale jak wynika z interpretacji, powinno to być wynikiem prac badawczych. Do skorzystania z ulgi B+R nie wystarczy bowiem nabycie istniejących już rozwiązań czy maszyn.
Sławomir Biliński
prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy