Pracodawcy i zleceniodawcy ponownie zostali objęci obowiązkiem przeprowadzenia autozapisu do PPK osób, które dotychczas zrezygnowały z uczestnictwa, składając deklaracje o rezygnacji. Złożone przez nich deklaracje o rezygnacji wygasają z końcem lutego 2023 r. W związku z tym pracodawcy powinni poinformować te osoby o zbliżającym się terminie automatycznego zapisu do PPK oraz prawie do ponownego złożenia oświadczenia o rezygnacji z PPK. Brak takiej rezygnacji oznacza dla pracodawcy obowiązek zawarcia w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowy o prowadzenie PPK oraz rozpoczęcie wpłat do PPK od kwietnia 2023 r.
1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), które wprowadziły wznowienie wpłat do pracowniczych planów kapitałowych za osoby zatrudnione, które dotychczas zrezygnowały z uczestnictwa w tym programie (złożona deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie powoduje trwałego wyłączenia z PPK, bowiem jest ważna tylko do 28 lutego 2023 r.).
Autozapis będzie się odbywał co 4 lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 r. Osoby zatrudnione, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK i nie ponowiły jej w kolejnym okresie, ponownie zostaną zapisane automatycznie do programu. Zapis dotyczyć będzie również uczestników PPK, którzy w międzyczasie zrezygnowali z uczestnictwa. A zatem co 4 lata na podmioty zatrudniające ustawodawca nałożył dodatkowe obowiązki w tym zakresie.
Autozapisem co do zasady objęte będą osoby zatrudnione (w rozumieniu ustawy o PPK):
Za osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, wpłaty do PPK zostaną wznowione, pod warunkiem że złożą podmiotowi zatrudniającemu wniosek o dokonywanie wpłat do PPK do 28 lutego 2023 r. Jeżeli wniosek taki zostanie złożony po tym terminie, wówczas wznowienie wpłat do PPK za te osoby odbędzie się poza procedurą autozapisu.
UWAGA!
Osoby, które ukończyły 70 rok życia, nie mogą być objęte wznowieniem wpłat do PPK ani przez autozapis, ani na zasadach ogólnych.
Tabela. Definicja osoby zatrudnionej
Osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK jest: |
- art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK. |
Podmiot zatrudniający (np. pracodawca, zleceniodawca) musi wykonać wiele czynności związanych z autozapisem w określonych poniżej terminach:
Krok 1. W terminie do 28 lutego 2023 r. pracodawca ma obowiązek poinformować osoby zatrudnione niebędące uczestnikami PPK o ponownym dokonywaniu za nich wpłat od 1 kwietnia 2023 r. potrąconych od wynagrodzeń wypłacanych w marcu 2023 r., chyba że osoby te złożą kolejną deklarację rezygnacji z uczestnictwa w programie. Deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można składać pracodawcy najwcześniej 1 marca 2023 r., gdyż poprzednio złożone tracą swoją ważność 28 lutego br.
Przykład
Pani Ewelina (w wieku 30 lat), zatrudniona od 1 grudnia 2022 r. w spółce z o.o., złożyła 20 lutego 2023 r. deklarację o rezygnacji z PPK. Jako osoba uprawniona ponownie od 1 kwietnia 2023 r. zostanie objęta autozapisem do PPK. Jeżeli pani Ewelina nadal nie chce uczestniczyć w PPK, to pomimo złożenia w lutym 2023 r. deklaracji o rezygnacji z PPK, będzie musiała złożyć ją kolejny raz w marcu 2023 r.
Krok 2. W okresie od 1 do 17 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie przyjmował deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK od osób zatrudnionych i byłych uczestników PPK, którzy nadal nie chcą oszczędzać w PPK. Na ich podstawie osoby te zostaną wyłączone z autozapisu. Jeżeli deklaracja o rezygnacji zostanie złożona przez dotychczasowego uczestnika PPK, pracodawca ma 7 dni od jej wpływu na poinformowanie o tym fakcie instytucji finansowej, która zarządza PPK.
UWAGA!
Deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone od 1 marca 2023 r. będą ważne do 28 lutego 2027 r.
Wzór "Deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK" jest dostępny na stronie e-wydania naszego czasopisma - www.inforlex.pl/ewydania w zakładce "Formularze, wzory i umowy".
W przypadku osób, które takich deklaracji nie złożą, pracodawca musi w tym okresie zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.
Krok 3. Od wynagrodzeń wypłaconych w marcu 2023 r. pracodawca ma obowiązek naliczyć i potrącić wpłaty do PPK tym osobom, które do dnia wypłaty nie złożą deklaracji o rezygnacji z PPK i tym samym zostaną objęte autozapisem. Jeżeli po wypłacie wynagrodzenia osoba zatrudniona złoży deklarację rezygnacji, wówczas podmiot zatrudniający nie przekaże w tym przypadku wpłat do instytucji finansowej, tylko zwróci je osobie zatrudnionej.
Przykład
Pan Robert będący uczestnikiem PPK 13 marca 2023 r. (już po wypłacie wynagrodzenia za luty dokonanaego 10 marca 2023 r.) złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w PPK. W takim przypadku pracodawca potrąconą z marcowego wynagrodzenia wpłatę na PPK zwróci panu Robertowi.
Krok 4. W okresie od 1 do 17 kwietnia 2023 r. pracodawca przekazuje potrącone wpłaty na PPK z wynagrodzeń marcowych do instytucji finansowej zarządzającej PPK. Jeżeli osoba zatrudniona złoży w tym czasie deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przed dniem przekazania tych wpłat, wówczas pracodawca nie przekaże ich do tej instytucji, tylko zwraca je uczestnikowi. Inaczej wygląda sytuacja, gdy powyższa deklaracja zostanie złożona po dniu przekazania wpłat do instytucji finansowej. Wtedy pracodawca nie naliczy i nie pobierze wpłat do PPK od wynagrodzeń wypłaconych dopiero po dniu wpływu deklaracji.
Przykład
Pani Iwona, mająca 28 lat w chwili wdrażania PPK w firmie, zrezygnowała z uczestnictwa w tym programie. Ponownie została objęta PPK poprzez automatyczny zapis, który odbył się w marcu 2023 r. Pracodawca z wynagrodzenia marcowego naliczył i pobrał wpłatę do PPK. 21 kwietnia 2023 r. pani Iwona złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jednak ze względu na to, że wpłaty za marzec pracodawca przekazał do instytucji finansowej 14 kwietnia 2023 r., nie udało jej się odzyskać tej wpłaty od pracodawcy. Dopiero od wynagrodzeń wypłaconych po 21 kwietnia 2023 r. pracodawca zaprzestanie naliczania wpłat do PPK.
Podstawa prawna
art. 2, art. 14, art. 16, art. 19, art. 23, art. 25-27 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 46
rozporządzenie Ministra Finansów z 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych - Dz.U. z 2019 r. poz. 1102; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2357
Agata Pinzuł
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, były wieloletni pracownik ZUS, redaktor "MONITORA księgowego"