Rachunkowość Budżetowa 3/2023, data dodania: 30.01.2023

PIT-2(9) po objaśnieniach MF

PIT-2(9) to formularz składający się z 23 pozycji podzielonych na części od A do K, które zawierają 4 oświadczenia i 3 wnioski. Opublikowanie tej wersji formularza wzbudziło wiele emocji. Wątpliwości było na tyle dużo, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na opublikowanie objaśnień podatkowych.

Opublikowanie objaśnień MF z 30 grudnia 2022 r. w sprawie oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku, choć miało rozwiać wątpliwości podatników i płatników, sprawiło, że pojawiły się nowe. Tekst zawierający szczegółową analizę ich treści zostanie opublikowany w "Rachunkowości Budżetowej" 4/2023, jednak już dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka kontrowersyjnych zapisów, które się w nich znalazły.

 

1) Wycofanie oświadczenia wniosku

Czy wycofanie oświadczenia/wniosku z jednej sekcji PIT-2, PIT-2A lub PIT-3 powoduje konieczność powtórzenia oświadczeń i wniosków, czy nie ma takiej konieczności?

Odpowiedź: Zmiana jednej sekcji PIT-2, PIT-2A lub PIT-3 oznacza wycofanie całego oświadczenia/wniosku, a więc należy go złożyć na nowo.

 

2) Różne źródła przychodów u tego samego płatnika

Oświadczenia i wnioski podatnik składa w odniesieniu do każdego źródła przychodu. Jeżeli jeden podmiot pełni funkcję płatnika w odniesieniu do trzech źródeł, np. jest zakładem pracy, zleceniodawcą (jak również płatnikiem w przypadku pozostałych tytułów działalności wykonywanej osobiście) oraz wypłaca podatnikowi przychody z praw majątkowych (art. 18 ustawy PIT), to wobec każdego z tych trzech źródeł podatnik składa odrębne oświadczenia i wnioski.

 

3) Termin obowiązywania złożonych wniosków i oświadczeń

Złożone oświadczenia i wnioski dotyczą również kolejnych lat podatkowych. 

Obecnie ustawa PIT nie zawiera wyjątku od tej reguły. W konsekwencji wszystkie oświadczenia i wnioski są wieloletnie, chyba że uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki.

 

4) Wniosek o niepobieranie zaliczek

Od stycznia 2023 r. pracownik będzie mógł złożyć wniosek o niepobieranie zaliczki, gdyż przewiduje, że jego roczne dochody nie przekroczą 30 000 zł dochodu. Jak należy rozumieć dochód: czy przychód minus koszty, czy przychód minus koszty i minus składki społeczne? Odpowiedź: Dla potrzeb niepobierania zaliczek od dochodów nieprzekraczających kwoty 30 000 zł ustawa PIT nie wprowadza odrębnej definicji dochodów. Dlatego pojęcie to należy rozumieć zgodnie z art. 9 ustawy PIT, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów.

©®

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

prawnik specjalizujący się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy, mediator stały dla obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Łodzi specjalizujący się w mediacjach pracowniczych, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK