PROBLEM
Spółka z o.o. sfinansuje zakup okularów dla członka zarządu. Problem polega na tym, że członek zarządu jest jednocześnie pracownikiem spółki. Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT z faktury za okulary?
RADA
Nie, spółce nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT z faktury za okulary. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym aby prawo do odliczenia mogło przysługiwać podatnikom, muszą być to towary lub usługi nabyte przez podatników.
Warunek ten w przypadku okularów nabywanych dla pracowników nie jest spełniony. Jest tak dlatego, że nabywcami okularów są pracownicy, a nie pracodawcy. To na pracowników przenoszone jest prawo do rozporządzania okularami jak właściciel. Powoduje to, że faktury dokumentujące zakup okularów dla pracowników powinny być wystawiane na pracowników, a nie na pracodawców. Jeśli jednak, mimo to, faktury są wystawiane na pracodawców, to - jako faktury stwierdzające czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane (dostawy okularów dokonywane na rzecz pracodawców, do których w rzeczywistości nie doszło) - nie uprawniają one pracodawców do odliczenia z nich podatku.
WAŻNE!
Bez znaczenia jest dla prawa do odliczenia VAT, czy faktury za zakupione okulary są wystawiane na pracownika czy na pracodawcę. Nie dają prawa do odliczenia wykazanego w nich podatku.
Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2015 r. (sygn. IPTPP1/443-759/14-4/ŻR) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.94.2017.2.AZE). Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji:
(…) z samego faktu wystawienia faktury na pracodawcę nie można wywodzić prawa do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury jeżeli pracodawca ten nie nabywa faktycznie okularów (nie dochodzi do przeniesienia rozporządzania okularami jak właściciel pomiędzy zakładem optycznym a pracodawcą). Okoliczności analizowanej sprawy wskazują, że to pracownik od początku ma prawo do rozporządzania okularami jak właściciel. Tym samym, w sytuacji, gdy prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przysługuje pracownikowi, pracodawca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem okularów korekcyjnych, które są wykorzystywane przez jego pracowników również podczas wykonywania obowiązków służbowych. Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje kwestia, że to pracodawca, który realizuje obowiązek wynikający z odrębnych przepisów prawa, finansuje zakup okularów pracownikowi. Zatem Wnioskodawca nie może odliczyć podatku vat naliczonego dotyczącego faktury za szkła korekcyjne (okulary, soczewki kontaktowe) dofinansowane pracownikowi.
Zatem spółce również nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup okularów przez członka zarządu będącego jednocześnie pracownikiem spółki. Prawo to nie przysługiwałoby również, gdyby był to członek zarządu niebędący pracownikiem czy pracownik niebędący członkiem zarządu. Będzie tak nawet, jeżeli faktura dokumentująca zakup okularów zostanie wystawiona na spółkę.
Podstawa prawna:
art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1747
POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:
Tomasz Krywan
doradca podatkowy