Do 31 marca 2023 r. podatnikom podatku minimalnego przedłużony ma zostać termin na złożenie zeznań podatkowych i wpłatę należnego podatku. Zmiana ma dotyczyć tych podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2021 r. a zakończył się do 30 listopada 2022 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu wykonania niektórych obowiązków przez podatników minimalnego podatku dochodowego. Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Przypominamy, że minimalny podatek dochodowy płacą spółki będące podatnikami CIT i podatkowe grupy kapitałowe (PGK), które w roku podatkowym:
Podatek ten wynosi 10% podstawy opodatkowania określonej w art. 24ca ust. 3 updop.
Projekt rozporządzenia dotyczy wszystkich podatników minimalnego podatku dochodowego (chodzi o podatników zobowiązanych do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych), których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2021 r. a zakończył się do 30 listopada 2022 r. Obecnie tacy podatnicy mają czas na rozliczenie minimalnego podatku dochodowego w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu swego roku podatkowego. W tym terminie podatnicy mają obowiązek również wpłacić należny podatek od dochodów osiągniętych w minionym roku podatkowym, w tym także minimalny podatek dochodowy.
Projekt rozporządzenia przedłuża w przypadku opisanych podatników termin na realizację ich obowiązków i umożliwia uiszczenie zobowiązania z tytułu podatku minimalnego w późniejszym terminie (do 31 marca 2023 r.). Co ważne, zmiana terminu ma objąć także obowiązki podatników płacących minimalny podatek dochodowy związane z złożeniem i rozliczeniem zeznania rocznego CIT opłacanego na zasadach ogólnych.
Minimalny podatek dochodowy nie ma zastosowania m.in. do podatników wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli:
a) rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz
b) obliczony za rok podatkowy udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 1%
- przy czym przy ustalaniu warunków, o których mowa w lit. a i b, uwzględnia się wyłącznie spółki będące polskimi rezydentami podatkowymi (art. 24ca ust. 14 pkt 6 updop). Obecnie podatnicy objęci opisanym wyłączeniem, przekazują do urzędu skarbowego informację o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej te warunki, w terminie złożenia zeznania.
Projektowane rozporządzenie przewiduje wydłużenie terminu do przekazania do urzędu skarbowego informacji o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej warunki określone w art. 24ca ust. 14 pkt 6 updop. Informację o spółkach wchodzących w skład takiej grupy w roku podatkowym, który rozpoczął się po 31 grudnia 2021 r. a zakończył się do 30 listopada 2022 r., będzie należało przekazać do 31 marca 2023 r.
Źródło:
projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu wykonania niektórych obowiązków przez podatników minimalnego podatku dochodowego - opublikowano www.rcl.gov.pl
Podstawa prawna:
art. 24ca, art. 27 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 872
Sławomir Biliński
prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego