Monitor Księgowego 4/2021, data dodania: 11.03.2021

Czy wypłaty z zysku spółki komandytowej korzystają ze zwolnienia z podatku od dywidend

PROBLEM

Większościowym wspólnikiem-komandytariuszem w spółce komandytowej jest spółka z o.o. Czy wypłacając spółce z o.o. kwoty tytułem udziału w zyskach, spółka komandytowa może stosować zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop?

RADA

Tak, wypłacając spółce z o.o. kwoty tytułem udziału w zyskach, spółka komandytowa może stosować zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (zob. art. 1 ust. 3 pkt 1 updop). Przy tym spółki, które postanowiły o opóźnieniu rozpoczęcia stosowania nowych przepisów, staną się podatnikami od 1 maja 2021 r. Przychody wspólników z udziału w zysku takich spółek po uzyskaniu przez nie statusu podatnika pdop są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym obliczanym według stawki 19%. W przypadku wspólników - podatników pdop (jak sp. z o.o., o której mowa w pytaniu) zastosowanie ma bowiem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a updop.

Ustawodawca zwalnia od podatku dochodowego część przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych zwolnienie to określa art. 22 ust. 4e updop). Nadając status podatnika CIT spółkom komandytowym, nie dokonano zmiany w treści art. 22 ust. 4 updop, który pod szeregiem warunków zwalnia od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach od osób prawnych. Przy tym w przepisie tym mowa jest o dywidendach, nie było więc jasne, czy obejmie on zyski ze spółek komandytowych (które to nie są określane jako dywidendy).

Należy wyjaśnić, że w omawianej sytuacji wypłacając spółce z o.o. kwoty tytułem udziału w zyskach, spółka komandytowa może stosować zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop. Zwolnienie ma zastosowanie po spełnieniu określonych w tym przepisie warunków, czyli zakładając, że spółka z o.o. dysponuje udziałami w zysku spółki komandytowej w wysokości przekraczającej 10% nieprzerwanie przez okres dwóch lat lub dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów w tej wysokości upłynie po wypłacie tych kwot - zob. art. 22 ust. 4a i 4b updop.

 Pośrednio potwierdza to brzmienie art. 13 ust. 3 ustawy nowelizującej z 28 listopada 2020 r. Przepis ten stanowi, między innymi, że zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 updop ma zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Przykład:

Od ponad dwóch lat większościowym wspólnikiem-komandytariuszem w spółce komandytowej X (będącej od 1 stycznia 2021 r. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych) jest spółka z o.o. Y. W czerwcu 2022 r. spółka X wypłaci spółce Y przypadającą na spółkę Y kwotę zysku wypracowanego przez spółkę komandytową w 2021 r. Przychód uzyskany przez spółkę Y z tego tytułu będzie zwolniony od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 updop, a więc dokonując wypłaty, spółka X nie będzie obowiązana potrącić podatku. Zakładamy przy tym, że możliwości zastosowania tego zwolnienia nie wyłączy art. 26 ust. 2e updop.

Warto dodać, że przedstawione stanowisko potwierdziło również Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie "Dziennika Gazeta Prawna"[1].

Podstawa prawna:

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

[1] Zob. artykuł "Zwolnienie dla dywidend również w spółkach komandytowych" z 27 stycznia 2021 r., "DGP" nr 17/2021

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK