Rachunkowość Budżetowa 13-14/2022, data dodania: 21.06.2022

Panele fotowoltaiczne na budynku użyteczności publicznej a obowiązki akcyzowe

Jakie obowiązki ciążą na jednostce z tytułu podatku akcyzowego w sytuacji, gdy posiada ona panele fotowoltaiczne na budynku użyteczności publicznej, w którym równolegle do tej działalności wynajmowane są pomieszczenia (najem opodatkowany VAT)?

ODPOWIEDŹ

Jednostka samorządu terytorialnego posiadająca mikroinstalację fotowoltaiczną musi składać do urzędu skarbowego deklarację AKC-KZ (kwartalną deklarację w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego i zerową stawką podatku akcyzowego), w ten sposób, że w przypadku wyrobów objętych zerową stawką podatku akcyzowego wpisuje zerową stawkę podatku i kwotę podatku 0.

 

UZASADNIENIE

Prosumentem energii odnawialnej jest każdy odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Ustalenie, że dany podmiot korzysta z mikroinstalacji, czyli wytwarza prąd generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, jest istotne o tyle, że korzysta on z wielu zwolnień i ułatwień. Mianowicie na mocy art. 138h ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, z obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej zwolnione są podmioty, w tym jednostki samorządu terytorialnego, produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

 

ZAPAMIĘTAJ!

Zwolnienie z prowadzenia ewidencji ilości zużytego przez jednostkę prądu może być zastosowane, gdy podmiot nie prowadzi innej działalności akcyzowej, tj. nie ma w obrocie innych towarów akcyzowych niż wytworzona energia elektryczna zużywana wyłącznie na własne potrzeby.

 

Jednostka taka nie musi dokonywać zgłoszenia rejestracyjnego do podatku akcyzowego, ponieważ obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania m.in. do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Gdyby jednak okazało się, że taka jednostka będzie dostarczać energię elektryczną wytworzoną przy wykorzystaniu mikroinstalacji innym podmiotom, nawet jej podlegającym, wówczas zwolnienie nie obowiązuje i oprócz deklaracji kwartalnej powstanie konieczność rejestracji na potrzeby podatku akcyzowego oraz prowadzenia ewidencji ilościowej wykorzystanego prądu.

 

PRZYKŁAD

Urząd gminy zamontował na swoim budynku panele fotowoltaiczne i zużywa wytworzony prąd na własne potrzeby. W związku z tym musi składać wyłącznie deklaracje kwartalne.

Gdyby jednak w ramach wewnętrznej sieci dostarczał wytworzony prąd także do innego budynku, w którym np. mieści się biblioteka gminna, wówczas pojawi się obowiązek zgłoszenie rejestrowego, prowadzenia ewidencji ilościowej zużytej energii elektrycznej oraz kwartalnych deklaracji podatkowych.

 

Podobnie wypowiada się Ministerstwo Finansów w "Informacji o składaniu deklaracji akcyzowych od 1 lipca 2021 r." dostępnej pod adresem https://www.podatki.gov.pl/akcyza/wyjasnienia/skladanie-deklaracji-akcyzowych-od-1-lipca-2021-r-aktualizacja-o-zmiany-wprowadzone-rozporzadzeniem-z-17-grudnia-2021-r/, jak i wydanych interpretacjach indywidulanych np. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2022 r., sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.191.2021.4.MW.
Na zakończenie należy wspomnieć, że na mocy § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

 

Podstawa prawna

  • art. 1 ust. 1, art. 16 ust. 1 i 7a, art. 138h ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 143)

  • art. 2 pkt 27a ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 610; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 467)

  • § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1178; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2501)

 

Powołane interpretacje podatkowe

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2022 r. (sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.191.2021.4.MW)

©℗

RADOSŁAW STĘPIEŃ

adwokat, radca prawny, autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK